A doua etapă aduce a doua victorie: HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 30-20

Campioanele României au debutat în faţa propriilor suporteri în această seară cu victorie în compania CSM Ploieşti: scor final 30-20, la pauză 13-10. Dacă începutul partidei i-a aparţinut Valentinei Ardean Elisei, care a fost imbatabilă pe contraatac, finalul a fost al Lucianei Marin, care „a torpilat” poarta adversă .

Băimărencele au început în viteză meciul, având în minutul 9 pentru prima oară un avantaj de patru goluri (6-2), acesta fiind, de altfel, cel mai confortabil din prima repriză. Echipa adversă, însă, nu se lasă impresionată nici de cartea de vizită a jucătoarelor de la HCM, nici de trofeul Supercupei cu care s-a jucat pe masă (acesta fiind prezentat suporterilor) şi nici măcar de o polivalentă aproape plină. În minutul 25 doar un singur gol mai stă între cele două adversare (9-8), până la finalul primei reprize scorul devenind 13-10. În repriza a doua echilibrul se rupe şi băimărencele au în minutul 39 pentru prima oara avantaj de şase goluri: 18-12. Scorul, însă, „se strânge” din nou: 19-16 în minutul 45. Pe final de joc, însă, campioanele au apetit de gol în atac şi reuşesc să câştige la scor această a doua confruntare din campionat: 30-20 scor final.

HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 30-20 (13-10)
Au arbitrat: Dorel Gurbina şi Emilian Stanciu;
Observator FRH: Ilie Vizitiu;
Aruncări de la 7m: 7-9 (transformate 4-6, au ratat Buceschi, Davydenko şi Marin, respectiv Roman şi Seiko – 2);
Minute de eliminare: 6-8;

HCM Baia Mare: Ungureanu (9 intervenţii), Arenhart (7+2) – Marin 7 (2), Ardean Elisei 4, Tiron 4 (1), Gjorgjijevska 3, Tătar 3, Herrem 2, Lobach 2, Makeeva 1, Artsiukhovich 1 (1), Davydenko 1, Oltean 1, Szucs 1, Buceschi, Nechita; antrenori: Costică Buceschi şi Magda Kovacs;

CSM Ploieşti: Şerban (6+2), Cristescu (2), Ifrim (3) – Seiko 6 (6), Roman 4, Gherman 2, Ştefan 2, Dincu 2, Preda 1, Vlaskalic 1, Shutka 1, Dinu 1, Chiricuţă, Ionescu, Vasilescu; antrenor: Gheorghe Covaciu;

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.