Am rezistat doar o repriză. România – Rusia 22-28. Ne vom lupta pentru medaliile de bronz!

România a ratat șansa de a disputa finala Campionatului European de handbal feminin din acest an, învinsă fiind de naționala Rusiei, scor 22-28.

După o primă repriză extrem de echilibrată, pe care am început-o foarte bine, iar Rusia a condus abia în ultimul minut, fetele lui Trefilov au jucat excelent în partea secundă. România a marcat primul gol după aproximativ 7 minute scurse din repriza a doua, moment în care Rusia luase deja un avans de trei goluri. Nu am reușit să ne revenim, iar rusoaicele s-au calificat pe merit în ultimul act.

Aventura fetelor noastre nu s-a încheiat însă. Duminica, de la ora 15:00, vom disputa finala mică împotriva învinsei din meciul Olanda – Franța. Ne putem egala cea mai bună performanță de la turneul final european. În 2010 cuceream medaliile de bronz după ce învingeam în finala mică Danemarca, conform fanatik.ro.