“Baia Mare Champions Trophy” – Ziua a treia!

Ziua locurilor de clasament. Gandurile baimarenilor se indreapta catre marea finala. Meciul pentru locul intai, este la o ora rezonabila pentru impatimitii de handbal. Zi de sarbatoare. Dimineata baimarenii merg  catre locasurile sfinte. Dupa ce se termina slujbele religioase, baimarenii nici nu mai merg acasa. Se indreapta catre o alta casa. Sala Sporturilor.

Incepe meciul.Galeria canta. Publicul aplauda.Pe banca Costica Buceschi cu Szucs.Goooooooooooooollllllllllll Oltean. Intra in scena si Ungureanu. Apara.  2-1. Dupa care egalitate. Spectatorii scandeaza : HCM, HCM! Conduc unguroaicele. La un gol , la doua goluri,Ungureanu apara. Dar Ferencvaros inscrie. 2-5.Gooooooooooooooollllllllllllll, Buceschi. Eliza Buceschi. 3-5. Apara Ungureanu. Pe contraatac inscrie: Eliza Buceschi. Unguroaicele se distanteaza 4-7. Inscrie Marin. Inscrie si jucatoarea nordica. Unguroaicele puncteaza 6-8.  Gol Buceschi 7-8.

Maghiarele vor sa impuna ritmul. Dar HCM, egaleaza. GOOOOOOLLLL, Nechita. Ada Nechita. Egalitate. 10-10.

Din nou apara Ungureanu, este in mare forma. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL, Ada Nechita. 11-10. Fetele isi revin. Time-out Ferencvaros. Se aude imnul HCM-ului. Paula , in forma maxima. Gooooooooooooooooooooooollllllllll, Buceschi.  Apara Paula si GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL, Paula. 13-11. Min 25.

Time-out Baia Mare. Costica Buceschi le explica fetelor cum sa procedeze. Oltean, traduce.Intra Buceschi in teren. Costica Buceschi, nemultumit de decizia arbitrilor. Intra si un om de ordine. Ce poate intelege respectivul? Tensiunea e mare! Aeriana Nechita-Eliza si goooooooooooooooooooooollllllllll. 14-13 la pauza.

Repriza a doua. A inceput. Se ajunge la 17-17. GOOOOOOOOOOOOOLLL, Ada Nechita. 18-17.

Urmeaza time-out.  Se reia meciul. Conduc unguroaicele 18-19.  Goooooooooooolllllllll, Eliza:19-19.In poarta HCM-ului in repriza aceasta Arenhart. Se ajunge la 19-21. Egaleaza Hereem. Hcm-ul revine, GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLL, Marin. 22-21. Urmeaza la scurta distanta, doua time-out-uri.Incet, incet, HCM-ul se desprinde. 25-22, 26-22. Inscriu si unguroaicele, dar Marin, inscribe.In tribune apar valurile mexicane.Min 29, toata sala este in picioare. Se aplauda frenetic.  Final de meci 29-27. In echipa ideala a turneului doua baimarence:Paula Ungureanu si Hereem. Portarul turneului: Paula Ungureanu. Cea mai buna extrema: Hereem. Trofeul turneului este inmanat de Primarul Municipiului Baia Mare: Catalin Chereches. Lascar Pana, premiaza cele mai valoroase jucatoare.A fost un turneu reusit. Felicitari fetelor, Felicitari baimarenilor!