Cronica unui meci trist:HCM Baia Mare – Metz Handball 23-24 (12-10)

În ultima partidă din grupa D a EHF Champions League, HCM Baia Mare avea nevoie de o victorie pentru a-şi asigura calificarea în grupa principală cu puncte şi a nu sta la mâna celuilalt rezultat din această etapă. După o primă repriză echilibrată, terminată cu 12-10, actul secund a fost unul neinspirat pentru gazde, acestea pierzând în final partida la scorul de 23-24. Ultimul meci al grupei are loc mâine seară (18.15, ora Norvegiei), între Larvik şi MKS Selgros Lublin.

Prima repriză a fost una foarte echilibrată, la maximum două goluri reuşind băimărencele să se desprindă şi asta în ultimele secunde. În debutul meciului,  campioanele Franţei au alergat după adversarele lor pentru circa opt minute, reuşind să treacă prima oară în avantaj în minutul 10: 4-5. Este rândul băimărencelor, mai apoi, să gonească după adversarele lor, gazdele reuşind să revină în avantaj abia în minutul 30: 11-10, după care căpitanul HCM-ului, Valentina Ardean Elisei, stabileşte scorul la pauză: 12-10. Obişnuiţi cu regimul… diesel al HCM-ului, suporterii, care au luat pe sus şi azi sala sporturilor, nu şi-au pierdut speranţa, în ciuda meciului jucat pe muchie de cuţit, că victoria va fi a campioanei României.

În minutul 37, însă, din nou echipa oaspete este în avantaj: 14-15, pentru ca în minutul 39 Metz să aibă pentru prima dată două goluri avans, la scorul de 14-16. Băimărencele, însă, au nevoie de victoria care să le ducă împreună cu patru puncte în grupele principale, aşa că nu cedează: 16-16 în minutul 44. Time out pentru campioana Franţei. Sfaturi înţelepte: 16-18 cu un sfert de oră înainte de final. În loc să se regăsească, băimărencele par că se pierd o dată cu trecerea minutelor, iar campioana Franţei profită: 17-20 în minutul 49. Este rândul campioanelor României să îşi folosească un timp de odihnă. Sfaturi bune şi de această dată, gazdele apropiindu-se: 19-20 cu opt minute înainte de fluierul final. Băimărencele, însă, nu mai au puterea să întoarcă balanţa în favoarea lor: 19-22 în minutul 54, 22-23 în minutul 58, 23-24 în ultimul minut de joc.

HCM BAIA MARE – METZ HANDBALL 23-24 (12-10)
Sala sporturilor „Lascăr Pană”;
Au arbitrat: Miljan Vesovic şi Novica Mitrovic (Muntenegru);
Delegat EHF: Cornelius Wiebrands (Olanda);
Aruncări de la 7m: 5-2 (transformate  2-2, au ratat Marin, Davydenko şi Do Nascimento);
Minute de eliminare: 2-6;

HCM Baia Mare: Ungureanu (3), Arenhart (2) , Cetăţeanu – Ardean Elisei 5, Makeeva 5, Davydenko 3, Do Nascimento 2 (1), Gjeorgjievska 2, Nechita 2, Buceschi 1, Herrem 1, Lobach 1, Marin 1 (1), Szucs , Tătar, Tiron; antrenori: Costică Buceschi şi Magda Kovacs;

Metz Handball: Glauser (14+2), Dangueuger, Pierson – Gros 6, Zaadi Deuna 6,  Luciano 5, Kamto Njitam 3, Baudouin 2 (2), Gonzales Ortega 2, Andryushina, Broch, Flippes, Kpodar, Mendy; antrenor: Jeremy Roussel;