DINAMO – STEAUA, 1-1. Steaua va intalni Astra in finala Cupei Romaniei, pe 23 mai!

cupa_romanieiChiar dacă au încasat un singur, gol, cel al lui Tănase, dinamoviştii au fost surclasaţi în prima parte. Cu o formulă fără nici un vîrf, „cîinii” n-au avut nici o ocazie importantă şi s-au lăsat dominaţi clar de rivali. Sînmărtean, Latovlevici şi Pîrvulescu au fost aproape să majoreze diferenţa, beneficiind de o poziţionarea uneori comică a defensivei dinamoviste.

Stoican a mutat ofensiv şi în ultima jumătate de oră, „cîinii” au avut două vîrfuri pe teren, Bilinski şi Ţucudean. Dar ocaziile mari tot roş-albaştrii le-au avut. Popa şi Pintilii au irosit oportunităţi imense, singuri cu Bălgrădean.

Bilinski a semnat o mare ocazie a roş-albilor în minutul 73, iar Matei a înscris din faţa porţii în ultimele minute. Dinamo a reuşit un egal în derby, dar scorul la general arată horror pentru „cîini”: 3-6.