HCM Baia Mare la un pas de primul titlu de campoană din istoria clubului

HCMHandbalistele băimărene au mai făcut un pas important spre primul titlu de campioană naţională după ce au spulberat pe Dunărea Brăila, scor 38-24 (16-12), în etapa a III-a din Final 3. Doar primele 7 minute ale meciului au fost echilibrate, în rest HCM Baia Mare a dominat clar ostilităţile din teren. Diferenţa maximă la care s-au distanţat jucătoarele antrenate de Costică Buceschi a fost de 17 goluri (37-20 în min. 57), cu toate că Geiger, Nechita, Ardean şi Marin nu au făcut rabat de la fazele spectacol.
Remarcabilă şi evoluţia portarului Mihaela Băbeanu,care a adunat 17 intervenţii bune (inclusiv o aruncare de la 7 metri apărată).

Următorul meci al băimărencelor va avea loc duminică, 25 mai, pe teren prorpiu, împotriva formaţiei Corona Braşov. Meciul va începe la ora 17:00 iar intrarea spectatorilor va fi liberă.

HCM Baia Mare – Dunărea Brăila 38-24 (16-12)
Sala sporturilor „Lascăr Pană” – circa 2200 de spectatori.
Arbitri: Claudiu Belean (Tg. Mureş) şi Valentin Călina (Piteşti).
Observator FRH: Viorel Ciucan (Bucureşti).

HCM Baia Mare: Băbeanu (16+1) – Geiger 8 (1), Ardean Elisei 6, Nechita 6, Rudics 3, Marin 2, Tomescu 2, Tătar 2, Szücs 2, Bondar 2, Oltean 2, Maior Paşca 2, Buceschi 1, Ghionea. Antrenori: C. Buceschi şi M. Kovacs.Dunărea Brăila: Dobre (8+1), Voicu (10) – A. Moldovan 9 (4), Perianu 3 (1), Horjea 3, Drăguţ 3, Brot 2, Adespi Molnar 1, Irimia 1, Eşanu 1, Farcău 1, Safta, Bărbos, C. Gheorghe. Antrenor: Al. Soare.

Aruncări de la 7 m: 3-7 (transformate 1-5, au ratat Marin, Rudics respectiv Moldovan, Drăguţ).Minute de eliminare: 6-4.