HCM Baia Mare şi-a început cu victorie parcursul european

HCM Baia Mare s-a impus cu 30-25 (16-12) în faţa celor de la MKS Selgros Lublin, un succes românesc care deschide seria meciurilor din grupele Ligii Campionilor, ediţia 2014-2015. În următoarea etapă de Champions League, în 25 octombrie, băimărencele de la HCM vor întâlni în deplasare echipa din Metz, campioana Franţei.

Începutul de meci a aparţinut echipei oaspete, care a reuşit să preia conducerea în minutul 3 şi să se distanţeze până la maximum patru goluri: 3-7 în minutul 11, 4-8 în minutul 14, 5-9 în minutul 16. În minutul 23 gazdele restabilesc egalitatea (10-10), doua minute mai tarziu este 11-11. Cu patru minute înainte de pauză, HCM-ul se află pentru prima dată în avantaj: 12-11. Primele 30 de minute se termină la scorul de 16-12.

În actul secund, două goluri înscrise de gazde duc distanţa la şase goluri în premieră: 18-12 în minutul 33. Diferenţa creşte în minutul 37, când scorul este 20-13. Şapte goluri  este, de altfel, ecartul maxim atins în acest meci, o distanţă refăcută de mai multe ori pe parcursul reprizei, ultima oară băimărencele având acest avantaj cu noua minute înainte de fluierul final: 28-21. Partida se încheie cu scorul de 30-25. Băimărencele obţin prima victorie din această ediţie de Liga Campionilor şi primesc primele două puncte.

HCM Baia Mare – MKS Selgros Lublin 30-25 (16-12)
Sala sporturilor „Lascăr Pană”;
Liga Campionilor, grupa D;
Arbitri: Dalibor Jurinovic şi Marko Mrvica (Croatia);
Observator: Tomo Vodopivec (Slovenia);
Aruncări de la 7m: 6-3 (transformate: 5-2; au ratat: Do Nascimento, respectiv Malek);
Minute de eliminare: 4-4;