HCM Minaur face un pas imens spre calificarea în Playoff-ul Ligii Naționale. HCM Minaur – HC Vaslui 27-24!

12790896_1552754738373129_6629062297167179472_nHCM Minaur s-a impus astăzi, scor 27-24 împotriva echipei HC Vaslui, în primul joc cu Raul Fotonea pe banca tehnică a echipei noastre. Cele două echipe s-au aflat la egalitate la sfârșitul primelor 30 de minute, scor 11-11. Cu această victorie, HCM Minaur face un pas imens spre calificarea în Playoff-ul Ligii Naționale.

În primele cinci minute ale jocului, cele două echipe au marcat doar două goluri, scor 1-1, mergându-se de la egal la egal până la mijlocul reprizei, când HCM Minaur se distanțează pentru prima dată la trei goluri, scor 6-3. Diferența s-a păstrat până cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, când scorul era 10-7. Până la pauză, HC Vaslui a reușit să anuleze avantajul echipei noastre, intrând la egalitate la cabine, scor 11-11.

Cele două echipe au mers de la egal la egal și în actul doi, până în minutul 40, când HCM Minaur avea două goluri în avantaj, scor 15-13. În minutul 46, HCM Minaur a avut din nou trei goluri în avantaj, scor 19-16. Diferența maximă s-a produs în minutul 55, când HCM Minaur conducea la cinci goluri, scor 24-19. În cele din urmă, scorul final a fost 27-24, iar HCM Minaur obține o victorie foarte importantă în lupta pentru obținerea ultimului loc care duce în Play-off.

În etapa următoare, a XXIII-a din Liga Națională, HCM Minaur se va deplasa la ultima clasată, CSU Danubius Galați.

Un rezultat final din această seară: Poli Timisoara – Dunarea Calarasi 31-26.