Înfrângere dureroasă pentru Simona Halep în finala Australian Open!

Simona Halep a pierdut cu 6-7, 6-3, 4-6 finala Australian Open 2018, jucată împotriva danezei Caroline Wozniacki. Meciul a durat 2 ore şi 53 de minute. Este a treia finală de Grand Slam pierdută de Halep, după cele două de la Roland Garros.

Înfrângere dureroasă pentru Simona Halep în finala Australian Open. Uzată fizic după disputele maraton cu Lauren Davis şi Angelique Kerber, compatrioata noastră a  tras de ea cât a putut în partida de sâmbătă, cu Wozniacki. Oboseala şi suferinţa i s-au putut citi Simonei pe chip încă din finalul primului set, dar constănţeanca nu a cedat, ci s-a agăţat de fiecare minge.

În setul secund chiar a chemat doctorul, pentru a-i lua tensiunea arterială, dar a continuat şi a egalat situaţia la seturi. A pierdut în final, însă nu i se poate reproşa nimic. Fosta mare jucătoare Pam Shriver spunea chiar că Wozniacki ar trebui să-i mulţumească lui Kerber pentru victorie, deoarece nemţoaica a fost cea care a chinuit-o pe Halep în semifinala de vineri.

A fost una dintre cele mai frumoase finale din istoria recentă a Australian Open, prima după 1980 în care s-au întâlnit două jucătoare care nu au mai câştigat până acum un turneu de Grand Slam. A făcut-o acum Wozniacki, care îi va lua lui Halep şi fotoliul de lider mondial. Cât despre Simona, ea are în continuare uşile deschi, iar minunea s-ar putea întâmpla în primăvară, la Roland Garros.