LIVE TEXT : Paula Ungureanu un recital de parade , România – Spania 22-20-Final

Min. 59: Paula mai apără odată. 20 de intervenții salvatoare!

Min. 58: Neagu, 7 metri: 21-19!

Min. 57: Aurelia Brădeanu, torpilă: 20-19!

Min. 56: Barbosa egalează rapid: 19-19!

Min. 56: 19-18! Înscrie Ardean Elisei!

Min. 53: Paula Ungureanu este senzațională. A avut trei intervenții consecutive! A apărat 19 din 36 de șuturi!

Min. 51: PAULA UNGUREANU APĂRĂ ÎNCĂ O LOVITURĂ DE LA 7 METRI ÎN FAȚA LUI CARMEN MARTIN!

Min. 50: CRISTINA NEAGU 18-17 ROMÂNIA!

Min. 48: Cristina Neagu trage afară și irosește șansa de 18-17.

Min. 47: GOL BRĂDEANU: 17-17!

Min. 45: EGALITATE! Cristina Neagu marchează și este 16-16!

Min. 44: Eliminare Patricia Elorza! Cristina Neagu marchează de la 7 metri! 16-15!

Min. 43: Aurelian Brădeanu este eliminată. 17 secunde cu dublă inferioritate și 7 metri. Înscrie Carmen Martin: 16-14!

Min. 43: Aneta Pîrvuț înscrie din extrema dreaptă: 15-14.

Min. 41: Oana Bondar este eliminată 2 minute. 7 metri Spania: marchează Carmen Martin: 15-13.

# Spania n-a marcat în repriza a doua, în 9 minute! Paula are un procentaj de 53%, apărând 16 din 30 de șuturi!

Min. 38: 14-13! Primul gol cu pivotul, Gabriela Perianu!

# Extremele Spaniei, Elisabeth Pineda și Nerea Pena, au marcat 8 dintre golurile echipei lor, fiecare câte patru!

Min. 35: APĂRĂ DENISA DEDU ARUNCAREA DE LA 7 METRI A MARTEI LOPEZ!

Min. 34: Ciuciulete înscrie pe contraatac și scoate și o eliminare la Pena: 14-12!

Min. 34: Paula Ungureanu a avut alte două intervenții excelente, dar și Țăcălie ratează!

Min. 32: 14-11: Cristina Neagu trimite o torpilă sub transversală.

Min. 31: A început repriza secundă. Valentina Ardean Elisei înscrie: 14-10.

# Începe repriza secundă. Carla Suarez Navarro n-a mai jucat din minutul 5 și Spania are un singur portar, pe Ana Temprano.

Min. 30: România n-a mai înscris de 9 minute. LA PAUZĂ 14-9 PENTRU SPANIA!

Min. 29: 5 goluri avans Spania: 14-9!

Min. 28: Țăcălie ratează o aruncare de la 7 metri.

Min. 27: DIN NOU PAULA! Singură la semicerc, Pena nu o poate învinge pe Paula! Rămâne 13-9!

MIN. 26: 13-9! Apăra Paula Ungureanu o aruncare de la 7 metri. România e în inferioritate. Două aruncări de la 7 metri parate de Paula în acest meci.

Min. 25: PRIMA OARĂ 4 GOLURI AVANS SPANIA: 13-9!

Min. 21: Perianu trimite o torpilă de la 10 metri, în vinclu! 11-9!

Min. 19: Trei goluri avans Spania. 11-8, după ce Barbosa transformă o aruncare de la 7 metri.

Min. 17: 7-9: Barbosa pătrunde și înscrie de la semicerc, cu o boltă.

Min. 15: Apără Paula Ungureanu o aruncare de la 7 metri executată de Martin!

Min. 13: PINEDO, AL PATRULEA GOL DIN EXTREMA STÂNGĂ: 6-7!

Min. 12: Mangue înscrie, al treilea gol consecutiv al Spaniei, fără să primească: 5-6!

Min. 11: Două atacuri perfecte al ibericelor, cu o ratare Țăcălie între ele, și e egalitate: 5-5.

Min. 10: Chiper, al doilea gol în meci: 5-3!

Min. 9: GOL Țăcălie: 4-2!

Min. 8: INCREDIBIL! N-am înscris în dublă superioritate, irosind trei atuacuri și o aruncare de la 7 metri.

Min. 6: Dublă eliminare la iberice, într-un interrval de 20 de secunde. Avem dublă superioritate. DAR CRISTINA NEAGU RATEAZĂ O ARUNCARE DE LA 7 METRI!

Min. 5: Încă odată Paula Ungureanu apără, în fața lui Pinedo. Chiper marchează și România preia conducerea, 3-2. Carla Suarez Navarro primește îngrijiri medicale. Portărița Spaniei are două intervenții din 5 șuturi.

Min. 3: 2-2! Cristina Neagu transformă o lovitură de la 7 metri!

Min. 3: APĂRĂ PAULA! Prima intervenție reușită a Paulei Ungireanu, care se opune unei aruncări din extremă și scorul nu devine 3-1 pentru Spania.

Min. 1: Valentina Ardean egalează la 1, după ce ibericele au punctat primele.

Min. 1: Tricolorele încep disputa în defensivă. Chiar dacă e dificil, în cazul unui succes la minim două goluri și al unor rezultate favorabile ale celorlalte formații, mai avem șanse la semifinale.

România va disputa astăzi, de la ora 17:00, pe digisport, penultimul meci al grupei principale de la Campionatul European. Elevele lui Gheorghe Tadici vor înfrunta Spania, într-o întâlnire care va fi LIVE TEXT .

Aflată pe locul 5 în Grupa principală 1, cu un punct, România este obligată să câştige ultimele meciuri, cu Spania, la o diferenţă de cel puţin două goluri, şi cu Polonia.

Aceste condiţii nu sunt de ajuns pentru a prinde un loc în semifinale. Neagu şi compania au nevoie şi de două remize ale Danemarcei, cu Spania si Ungaria, dar şi de o înfrângere a echipei lui Andras Nemeth, în ultima etapă, cu Norvegia.

Româncele au un motiv în plus să tragă tare în meciurile cu Spania şi Polonia. Cristina Neagu poate încheia turneul pe primul loc în clasamentul golgheterilor. După patru partide, handbalista lui Buducnost are 33 de goluri, cu unul mai puţin decât jucătoarea lui CSM Bucureşti şi a reprezentativei Spaniei, Carmen Martin.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.