Performanta istorica: ACS COMUNA RECEA a promovat in liga 2 dupa un meci dramatic!video+foto

Azi, pe modernul stadion din Recea, a avut loc returul barajului de promovare dintre ACS Comun Recea si Minaur Baia Mare (in tur au castigat baimarenii cu 2-1). A fost un meci frumos, viu disputat, in care ambele echipe si-au dorit cu ardoare victoria. Gazdele deschid repede scorul prin Alexandru Maries in min.11, scor la care echipa din Recea era promovata in liga 2.  Minaur egaleaza in min. 32 prin Paul Batin dupa o lovitura de la 11 metri acordata de arbitrul FIFA Horatiu Fesnic (penalty-ul a fost aparat initial de portarul Alin Bota dar mingea a revenit la Batin care a inscris din a doua incercare).

Publicată de Jurnalmm Maramures pe Duminică, 9 august 2020

Cand toata lumea se pregatea de pauza, in minutul 45+1, fundasul Gabriel Oita inscrie pentru Recea si scorul devine 2-1, exact cat a fost si in tur. In repriza a doua au fost cateva ocazii de ambele parti dar scorul a ramas nemodificat. Au urmat 2 reprize de prelungiri in care ambele echipe au fost preocupate de a inscrie golul decisiv, fara efect pe tabela de marcaj.  La loviturile de la 11 metri, Recea a fost mai concentrata si a castigat cu 4-3, profitand de ratarile celor mai experimentati jucatori de la Minaur: Bud si Batin!

ACS Comuna Recea obtine o performanta istorica si promoveaza in liga 2. Felicitari tuturor jucatorilor precum si celor 2 antrenori, Ciprian Danciu (principal) si Ovidiu Mic (secund).

In continuare va prezentam imagini deosebit de frumoase cu bucuria celor din Recea. O sa-i vedeti in exclusivitate pe Jurnalmm pe Florin Gherasim (presedintele clubului), Octavian Pavel (primarul comunei Recea), antrenori si jucatori. De asemenea in imagini o sa-l vedeti si pe portarul erou Alin Bota, care sarbatoreste promovarea impreuna cu sotia lui si cu baietelul. Imagini de colectie care nu au nevoie de niciun comentariu!