PREMIILE FESTIVALULUI DE TEATRU ATELIER, EDIȚIA 24

Juriul  Festivalului Internațional de Teatru „ATELIER”, ediția a XXIV-a, Baia Mare                10-18 iunie 2017 alcătuit din: Cristian  BAN  – Preşedintele juriului,  Gabriela LUPU,  Lorena COPIL, Ștefan CARAMAN   și   Ioan  BOTIȘ  a acordat următoarele  premii:

PREMIILE  SPECIALE  ALE  JURIULUI

  1. ADEI MILEA, pentru muzica  din spectacolul  “LEONCE ȘI LENA” al TEATRULUI REGINA MARIA DIN ORADEA.

Premiul a constat în tabloul  PORTRETUL LUI CHARLES DARWIN,  oferit de   artistul      Paul  Covaci.

  1. „EXPERIMENTUL” și “CULTURĂ-N ȘURĂ”

Premiul a constat în lucrarea  FEREASTRA  de Alin Hereș

PREMIUL PENTRU CEL  MAI  BUN  SCENOGRAF

Nominalizări:

  1. ADRIAN DAMIAN, pentru spectacolul “LEONCE ȘI LENA”, Teatrul Regina Maria Oradea.
  2. ALEXANDRU RADU, pentru spectacolul  “CABINIERUL”, Teatrul de Nord Satu Mare.
  3. MIHAI VĂLU, pentru spectacolul “EDMOND”, Teatrul Muicipal Baia Mare

Premiul a fost câștigat de ADRIAN DAMIAN și a constat în lucrarea                    MNESTER  DANSEAZĂ,   de Agatha Hory.

PREMIUL  PENTRU  CEA   MAI  BUNĂ  ACTRIŢĂ

Nominalizări:

  1. DENISA BLAG, IOANA-MARIA REPCIUC, PAULA ROTAR pentru rolurile din spectacolul  “ALL OVER YOUR FACE”, al Teatrului Reactor de Creație și Experiment din Cluj-Napoca.
  2. MIHAELA TELEOACĂ, SILVANA NEGRUȚIU, VALENTINA ZAHARIA, pentru rolurile din spectacolul  “ROVEGAN”, al Arena&Centrul de TeatruEducațional REPLIKA din București.

 Premiul a fost câștigat de  DENISA  BLAG, IOANA-MARIA REPCIUC, PAULA  ROTAR    și a constat în  lucrările LANDSCAPE   de    Vasile Nașcu, PLEDOARIA  INOCENȚEI  de  Nagy  Anamaria , VECERNIA de Boloni Maria.

 PREMIUL PENTRU CEL  MAI  BUN  ACTOR

Nominalizări:

  1. Richard Balint – pentru  rolul din spectacolul „LEONCE ȘI LENA”, al Teatrului Regina Maria Oradea.
  2. Attila Harsany, pentru rolurile din spectacolele “JURNALUL UNUI NEBUN” și “RUȘII”, al Teatrului Sanyi Es Aranka din Budapesta & Compania de Teatru Aradi Kamaraszinhaz.
  3. PAVI PORCZO, pentru rolul din spectacolul  “ISTORIA COMUNISMULUI POVESTITĂ PENTRU BOLNAVII MINTALI”, al Trap Door Theatre din Chicago.

Premiul a fost câștigat de  RICHARD  BALINT   și a constat în lucrarea PORTRETUL  LUI EUGENE  IONESCO , oferită de artistul  plastic Vasile Nașcu

PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  REGIZOR

Nominalizări:

  1. ZOLTAN BALAZS  –  pentru  spectacolul „ISTORIA COMUNISMULUI  POVESTITĂ PENTRU  BOLNAVII  MINTALI” – TRAP DOOR THEATRE DIN CHICAGO
  2. ZINA CHOI – pentru spectacolul  “OEDIP – CELOR CE VOR SĂ ȘTIE” – NOLDDANG THEATRE TROUPE din Seul.
  3. ANDREI DINU– pentru  spectacolul  ”EDMOND” – TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE.

Premiul a fost câștigat de  ZOLTAN BALAZS     și a constat  în  tabloul  intitulat    THE FOREST /  PĂDUREA,  oferit de artista Laura Ghinea  președinta UAP  Filiala  Maramureș

MARELE  PREMIU  PENTRU CEL  MAI  BUN   SPECTACOL

Nominalizări:

  1. „FANTOMELOR NOASTRE ” – COMPANIA MENTEUSE DIN BRUXELLES.
  2. „OEDIP CELOR  CE  VOR  SĂ  ȘTIE” – NOLDDANG THEATRE TROUPE din Seul.
  3. „ISTORIA COMUNISMULUI POVESTITĂ PENTRU  BOLNAVII  MINTALI” – TRAP DOOR THEATRE DIN CHICAGO.

Premiul a fost câștigat de „FANTOMELOR NOASTRE ” și a constat în lucrarea  LĂCAȘ MARAMUREȘAN,  oferită de artista Maria Berciu.

 

 

 

 

 

 

 

                                    PREMIILE   PUBLICULUI

PREMIU  PENTRU  CEL  MAI  BUN  SPECTACOL

„EDMOND”, regia artistică  Andrei Dinu , TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  BUN  REGIZOR

Andrei Dinu, pentru regia spectacolului „EDMOND”, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

PREMIUL PENTRU  CEL  MAI  BUN  ACTOR

Richard  Balint – pentru rolul Valerio din spectacolul “LEONCE  ȘI LENA ”, TEATRUL REGINA MARIA ORADEA

Harsanyi  Attila  –  pentru rolul  Popriscin  din  spectacolul  „JURNALUL UNUI  NEBUN”  de la COMPANIA  DE  TEATRU ARADI KAMARASZINHAZ  & TEATRUL  SANYI ES ARANKA din  BUDAPESTA

Eduard  Bîndiu – pentru rolul Edmond  din spectacolul  EDMOND,  TEATRUL MUNICIPAL BAIA  MARE

PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ

Irina Naum  – pentru rolul Carol  din spectacolul „OLEANNA”, regia  Vlad Cristache, TEATRUL JEAN  BART  TULCEA

PREMIUL PENTRU CEL  MAI  BUN  SCENOGRAF

Aaron  O”Neill  – pentru  scenografia  spectacolului „ ISTORIA COMUNISMULUI  POVESTITĂ PENTRU BOLNAVII  MINTALI”, regia  Zoltan  Balazs, TEATRUL TRAP DOOR  CHICAGO.

Adrian  Damian – pentru  spectacolul LEONCE  ȘI  LENA,   regia  Mihai Mănuțiu TEATRUL REGINA  MARIA  ORADEA

Mihai Vălu  pentru scenografia spectacolului  EDMOND  regia Andrei Dinu, TEATRUL MUNICIPAL  BAIA  MARE

Premiile Publicului au fost votate  de spectatorii noștri fideli care au văzut toate spectacolele:  Iolanda și Maria  Petric,  Nicolae Weisz, Angela Dobrai, Doina Rogojan, Paul Grosoșiu,            Gelu Marian, Flori Mone, Katia Bauer.

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ