Progresul Somcuta Mare promoveaza in Liga 3 !

Azi s-a disputat la Satu Mare (pe teren neutru) partida decisiva de promovare in Liga 3 intre Progresul Somcuta Mare (campioana judetului Maramures) si Sportul Simleul Silvaniei (campioana judetului Salaj). A fost un meci viu disputat, cu ocazii de ambele parti, la finalul primei reprize scorul fiind egal 0-0. Dupa pauza, echipa din Somcuta iese mai motivata si decisa sa transeze calificarea, reusind sa inscrie 2 goluri spectaculoase prin Bogdan Hausi (min. 65) si Tudor Balmos (min. 74).

In urma acestei victorii cu 2-0, Progresul Somcuta reuseste sa promoveze in Liga 3, o performanta frumoasa pentru campioana judetului nostru. Felicitari jucatorilor, antrenorilor si conducerii clubului pentru aceasta reusita.  La partida decisiva de la Satu Mare a asistat si Zoli Szekely – presedintele AJF Maramures, care a acordat tot suportul pentru buna desfasurare a partidei (echipa din Somcuta a fost considerata „gazda” acestui meci). Nivelul fotbalului judetean a inceput sa creasca de la preluarea conducerii AJF Maramures de catre Zoli Szekely si logic apar rezultatele pe plan local.