Rugby: CSM Știința Baia Mare și Dinamo București, victorii fără emoții în Cupa României

RRRLidera la zi a SuperLigii CEC Bank la rugby, CSM Știința Baia Mare, dar și ultima clasată în primul eșalon valoric, Dinamo București, au obținut victorii fără probleme în primele meciuri pe care le-au disputat, sâmbătă, în Cupa României, ediția 2014.

Astfel, în grupa Transilvania, pe ‘Lascăr Ghineț’, băimărenii au trecut cu 83-6 de CS Știința Petroșani, locul 3 în Divizia Națională de Seniori (DNS), după un meci fără niciun fel de emoții.

Chiar dacă din lotul ”zimbrilor” au lipsit mai mulți titulari convocați la echipa națională de rugby în 7 sau la prima reprezentativă pentru partidele din IRB Nations Cup, aceștia au condus la pauză cu 38-0, pentru ca în a doua repriză să izbutească nu mai puțin de 45 de puncte.

În grupa Muntenia, Dinamo București a primit vizita celor de la RC Bârlad, locul secund în DNS, echipă pe care a învins-o cu 71-6 (38-6 la pauză).

Duminică, în grupa Moldova, Poli Agro Iași va da piept cu CSM Bucovina Suceava, fiind o confruntare între ocupanta locului 1 din DNS și echipa de pe locul 5 din același eșalon valoric.

Deținătoarea trofeului este Steaua București care, anul trecut, a învins în finală pe CSM Știința Baia Mare cu 17-10.

Campioana RCM Universitatea de Vest Timișoara nu va juca în această săptămână, pentru că CSUAV Arad s-a retras oficial din competiție, urmând să aibă primul meci din Cupă săptămâna viitoare, cu CSM Baia Mare.