Rugby: România – Uruguay 34-16, IRB Nations Cup în 2014

Reprezentativa de rugby a României a învins formația Uruguayului cu scorul de 34-16 (13-13), vineri seara, pe Stadionul Național ”Arcul de Triumf” din București, în primul său meci la IRB Nations Cup 2014.

”Stejarii” au început mai bine și Florin Vlaicu a marcat din două lovituri de pedeapsă (min. 5, 12), scorul fiind de 6-0 pentru România. Sud-americanii au redus din diferență prin Joaquin Prada (25), din lovitură de penalitate, tot el aducând egalitatea, 6-6 (28). Santiago Gibernau a reușit un eseu (29), transformat de Prada (31) și oaspeții au preluat conducerea, cu 13-11. România a răspuns în finalul primei reprize prin georgianul naturalizat Otar Turașvili (37), care a marcat un eseu, transformat de același Vlaicu (37), iar la pauză scorul era 13-13.

După pauză, ”stejarii” s-au desprins decisiv, după eseurile marcate de Mihai Macovei (45) și Florin Ioniță (76), restul punctelor fiind aduse de Florin Vlaicu (o transformare — min. 46, două lovituri de pedeapsă — 55, 60, un dropgol — 67). Pentru oaspeți a mai marcat Prada, din lovitură de pedeapsă (62), scorul final fiind de 34-16 pentru România.

În prima partidă a zilei, Emerging Ireland a surclasat formația Rusiei cu scorul de 66-0, irlandezii reușind nu mai puțin de zece eseuri.
Pe 18 iunie, România, deținătoarea trofeului, va întâlni Rusia (19,00), iar Emerging Ireland va înfrunta Uruguayul (16,00)