Simona Halep a câştigat, sâmbătă, Wimbledon 2019, după 6-2, 6-2 în finala cu Serena Williams, în doar 55 de minute!

Simona Halep a început meciul excelent, iar primele patru game-uri au adus o situație unică: Serena Williams nu izbutise nicio lovitură câștigătoare, în timp ce românca avea zero în dreptul erorilor neforțate. Simona Halepa folosit inteligent întreaga suprafața a trenului, a speculat urcările neinsiprate la fileu ale adversarei, reușind câteva passing-uri de efect și ducând scorul la un neverosimil 4-0. Simona Halep a păstrat avantahul şi a încheiat setul cu 6-2.

Setul secund a demarat sub semnul echilibrului. Ambele jucătoare și-au câștigat primele două jocuri de serviciu, apoi Halep a forțat! Simona a continuat să servească la cote fantastice, iar defensiva a avut pe alocuri accente eroice. Americana și-a pierdut treptat din vitalitate, exasperată de jocul de metronom al primei campioanei din istoria României de la Wimbledon. Cel mai tensionat game a fost cel cu numărul şapte al setului secund. Halep l-a tranșat cu o lovitură magică, un forehand perfect în lung de linie. Ultimul game a fost unul blitz. Finalul ideal pentru două săptămâni de vis.Sursa: romaniatv.net