Simona Halep victorie în primul meci oficial din sezonul 2015, după o revenire incredibilă !

halepSimona Halep a jucat luni dimineață primul meci oficial din sezonul 2015. Românca s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Shenzhen, după o victorie extrem de muncită în primul tur, în fața nemțoaicei Annika Beck (locul 53 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-3.
Simona Halep a început bine meciul și a avut mai multe șanse de break în debutul primului set. Cea care a reușit însă break-ul a fost Annika Beck, la 3-3. Nemțoaica și-a păstrat avantajul până la finalul setului, pe care l-a câștigat cu 4-6.

Scenariul s-a repetat în actul secund, doar că Beck a reușit break-ul mai devreme, la 1-1. Au urmat serii de câte două game-uri reușite de ambele sportive, iar Halep a fost într-o situație extrem de delicată, când la 3-3 germanca a făcut 3-4 și urma să servească pentru 3-5 în setul secund. Sportiva noastră a reușit însă să se monteze exemplar și a revenit, câștigând al doilea act și trimițând partida în setul trei.

În decisiv, principala favorită a turneului a avut emoții până la 2-3 pentru adversară, care urma la serviciu. Românca a reușit însă break-ul și nu a mai pierdut niciun game până la finalul partidei.

În optimile de finală de la Shenzhen, Simona Halep o va întâlni pe rusoaica Natalia Vikhlyantseva (locul 588 WTA).