HCM învinge campioana Franței și urcă un loc în clasamentul grupei

12417864_1533454336969836_4073302154059345586_nPrima confruntare din grupa 1 principală a EHF Champions League aduce HCM-ului prima victorie și un salt de un loc în clasament. Băimărencele au învins cu 31-28 campioana Franței, Fleury Loiret Handball, după un joc extrem de disputat, în care vicecampioanele României s-au văzut conduse chiar și cu cinci goluri. Gazdele, însă, și-au păstrat luciditatea, s-au desprins până la maximum patru goluri, și au avut în Allison Pineau o armă redutabilă de atac. Coordonatorul de joc al HCM-ului a punctat de 10 ori și se menține în postura de golgheteră a Ligii Campionilor.

Pineau deschide scorul, dar echipa oaspete egalează imediat și trece mai apoi în avantaj: 1-2 în minutul 5. Geiger egalează în același minut, Niombla înclină din nou balanța spre franțuzoaice, Pineau egalează la 3 în minutul 6. Din acest moment, vor trece circa 33 de minute până când băimărencele vor reuși din nou să egaleze. Dar să nu anticipăm. Până în minutul 12, la scorul de 6-7, echilibrul se menține, Fleury Loiret reușind să se desprindă la maximum două goluri. Din minutul 12, însă, timp de aproximativ șase minute gazdele nu mai găsesc calea spre gol. O găsesc, în schimb, handbalistele oaspete, care punctează de patru ori consecutiv, distanțându-se la maximum cinci goluri: 6-11 (min. 17). Pe finalul primei reprize, băimărencele joacă mai atent în apărare și recuperează: 13-15 scor la pauză.

Însă actul secund începe cu două goluri ale celor de la Fleury Loiret, în minutul 33 scorul fiind 13-17. Două goluri ale lui Geiger și o nouă reușită a lui Pineau duc HCM-ul la un singur gol în urma adversarei: 16-17 în minutul 36. Egalul, însă, se mai lasă așteptat. De la 17-19 (min. 38), băimărencele dau patru goluri consecutive, egalând la 19 în minutul 39 și trecând în minutul 40 pentru a doua oară în avantaj: 20-19. Un minut mai târziu, pentru prima dată, HCM se desprinde la două goluri. Echilibrul, însă, continuă să fie cuvântul de ordine al acestei confruntări, băimărencele având un gol sau două avantaj. Asta până în minutul 51, când este din nou egal, de data aceasta la 24. Finalul se anunță a fi unul de infarct. Pineau, Abbingh și Jezic punctează la foc automat: 27-23 cu șapte minute înainte de final. Time out pentru Fleury Loiret. Gazdele gestionează cu înțelepciune ultimele minute de joc și, chiar dacă jucătoarele oaspete le suflă în ceafă (27-26, min. 57; 28-27, min. 58), băimărencele își asigură prima victorie din grupa principală și primele două puncte, învingând campioana Franței cu 31-28.

Un succes care duce HCM Baia Mare pe locul 5 în clasamentul grupei. 10 goluri date de Allison Pineau în acest joc, care o mențin pe primul loc în topul marcatoarelor din EHF Champions League, cu un total de 54 de goluri. În etapa viitoare, în 16 ianuarie, HCM Baia Mare va evolua în deplasare la campioana Germaniei, ocupanta locului 6 din grupă, cu un singur punct.

HCM Baia Mare – Fleury Loiret Handball 31-28 (13-15)
Etapa 1, grupa 1 principală; EHF Champions League;
Sala sporturilor “Lascăr Pană”; circa 2.200 de spectatori;
Au arbitrat: Aleksandar Pandzic și Ivan Mosorinski (Serbia);
Delegat EHF: Klaus Lang (Austria);

Aruncări de la 7m: 7-3 (transformate 6-3, a ratat Pineau);
Minute de eliminare: 2-8 (în min. 59, Cabral Barbosa a primit roșu la a treia eliminare);

HCM Baia Mare: Ungureanu (5 intervenții), Munteanu (5) – Pineau 10, Do Nascimento 7 (2 din 7m), Geiger 5, Abbingh 5 (4), Ardean Elisei 2, Jezic 2, Tănasie, Szucs, Perianu, Marin, Nechita, Tătar, Preda, Vizitiu. Antrenor: Aurelian Roșca. Director tehnic: Ioan Băban;

Fleury Loiret Handball: Zoqbi de Paula (10 intervenții, a apărat inclusiv o aruncare de la 7m), Foggea (2) – Niombla 10 (2), Cabral Barbosa 6 (1), Nze Minko 4, Houette 3, Kamdop 2, Chavez Hernandez 1, Agathe 1, Tounkara 1, Nianh, Bruneau, Lopez Herrero, Cisse, Grimaud, Deville. Antrenori: Frederic Bougeant și Cristophe Cassan.