Un accident rutier s-a produs marți, în cursul după-amiezii, în apropierea stației ITP din Șomcuta Mare, pe un sector de drum intens circulat. Potrivit informațiilor obținute pe surse, în eveniment au fost implicate un autoturism și un autovehicul de mare tonaj.
Din imaginile surprinse la fața locului se poate observa că autoturismul a suferit avarii serioase în partea din față, impactul având loc în condiții de carosabil umed, posibil acoperit parțial cu zăpadă și polei. În zonă au intervenit echipaje ale Poliției Rutiere, ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență, precum și un echipaj medical.
Traficul a fost restricționat temporar pe un sens de mers, fiind dirijat de agenții de poliție până la finalizarea cercetărilor și eliberarea carosabilului. Până în acest moment nu există date oficiale privind numărul victimelor sau gravitatea rănilor.
Oamenii legii au demarat o anchetă pentru a stabili cu exactitate cauzele producerii accidentului, luând în calcul condițiile meteo nefavorabile și posibila neadaptare a vitezei la starea drumului.























