[caption id="attachment_318399" align="aligncenter" width="750"] Imagine ilustrativa[/caption]
Polițiștii maramureșeni continuă demersurile pentru creșterea siguranței rutiere, prin acțiuni punctuale desfășurate în trafic. Marți, 14 aprilie, oamenii legii din Șomcuta Mare și Ocna Șugatag au organizat controale în mai multe localități din județ.
Timp de aproximativ două ore, polițiștii orașului Șomcuta Mare, împreună cu cei din posturile arondate, au acționat în Șomcuta Mare, Finteușu Mic și Mogoșești. Scopul principal al acțiunii a fost prevenirea faptelor ilegale în rândul participanților la trafic și creșterea gradului de siguranță pe drumurile publice.
În cadrul verificărilor, au fost oprite și controlate 30 de autoturisme. Pentru abaterile constatate de la legislația rutieră în vigoare, polițiștii au aplicat cinci sancțiuni contravenționale, conform prevederilor privind circulația pe drumurile publice.
Acțiunea s-a desfășurat cu sprijinul polițiștilor Serviciului Criminalistic – Grupa Canină, dar și al jandarmilor, fiind vizată inclusiv prevenirea altor tipuri de infracțiuni.
Tot în cursul aceleiași zile, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Ocna Șugatag, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român Maramureș, au organizat o acțiune în localitatea Giulești.
Cu această ocazie, au fost verificate 20 de autoturisme, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate nouă sancțiuni contravenționale. De asemenea, pentru două vehicule au fost reținute certificatele de înmatriculare, până la remedierea deficiențelor identificate.
Reprezentanții poliției reamintesc că respectarea regulilor de circulație este esențială pentru siguranța tuturor participanților la trafic, subliniind că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare.























