O ieșire la terasă s-a transformat într-un coșmar pentru un bărbat de 52 de ani din localitatea Glod. În urma unui conflict spontan, victima a fost agresată și amenințată, fiind necesară intervenția promptă a polițiștilor din Strâmtura pentru a preveni o tragedie.
Conflict violent în plină stradă
Evenimentul a avut loc în seara zilei de 1 februarie. Conform verificărilor efectuate de oamenii legii, victima se afla pe terasa unui local public din Glod când a fost abordată de un tânăr în vârstă de 27 de ani. Fără să stea prea mult pe gânduri, acesta din urmă a trecut de la cuvinte grele la fapte, agresându-l fizic pe bărbatul mai în vârstă și amenințându-l cu acte de violență.
Polițiștii au fost sesizați oficial despre incident a doua zi, pe 2 februarie, în jurul orei 11:50.
Ordin de protecție emis pe loc
După evaluarea situației și completarea formularului de risc, polițiștii au stabilit că integritatea victimei este în pericol real. Drept urmare, a fost emis un ordin de protecție provizoriu, valabil pentru o perioadă de 5 zile, interzicându-i agresorului să se mai apropie de victimă.
„Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului de caz, într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și amenințare”, precizează autoritățile.
De reținut: Protecție extinsă pentru toate victimele
Poliția Română reamintește cetățenilor că legislația actuală permite emiterea ordinului de protecție extins. Această măsură nu se mai aplică doar în cazurile de violență domestică. Orice persoană care se simte amenințată sau a fost victima unei agresiuni poate solicita protecție imediată, indiferent dacă există sau nu o relație de rudenie între victimă și agresor.























