Publicitate
Aquapark-728x90px
Banner2

Angajații care vor ieși mai devreme la pensie: “Nu pot rezista până la vârsta standard”

Angajații care vor ieși mai devreme la pensie: “Nu pot rezista până la vârsta standard”

După șase ani de discuții și amânări în Parlament, statutul unor angajați a fost adoptat!

Este vorba despre personalul feroviar. Reprezentanții sindicatelor din acest sector au fost astăzi, 15 mai, în Camera Deputaților, acolo unde au prezentat conducerii planurile lor pentru modernizarea sistemului feroviar.

Angajații CFR vor ieși la pensie mai devreme!

Despre reușită a vorbit și Ion Rădoi, președinte al Convenției Naționale a Transportatorilor din România, care a spus că sunt câteva elemente care în conformitate cu contractele colective de muncă ce au fost negociate de-a lungul vremii se bat în cuie prin lege. „După şase ani iată că putem să ne bucurăm de acest statut al personalului feroviar.

Sunt nişte elemente care în conformitate cu contractele colective de muncă pe care noi le-am negociat de-a lungul timpului se bat în cuie prin lege”, a spus Rădoi. De altfel, una dintre cele mai importante prevederi ale noii legi era reducerea stagiului obligatoriu de cotizare de la 35 la 30 de ani, fără ca salariații să fie penalizați la pensie.

Măsura ar urma să se aplice după anul 2021

„Reuşim să introducem coeficienţii de ierarhizare în contractele colective, facem o departajare a personalului prin pregătirea de muncă pe care o are fiecare, reducem vârsta de pensionare cu 5 ani, ceea ce înseamnă foarte mult pentru că personalul de la calea ferată e un personal epuizat, obosit şi nu poate să reziste până la vârsta standard de 65 de ani”, a declarat Florin Dobrescu, președinte executiv al Convenției Naționale a Transporturilor din țara noastră, potrivit fanatik.ro. De menționat este că măsura ar urma să se aplice din anul 2021, iar până atunci sindicatele cer și alte măsuri care să ducă la eficientizarea acestui sector.

În acest moment, companiile feroviare sunt aproape de colaps. Cea mai grea situație este la CFR Marfă, o companie care are aproximativ 6.000 de angajați, ce a înregistrat o pierdere de 157 de milioane de lei în anul 2017. La suma menționată se adaugă datorii de mai bine de un miliard de lei, iar cea mai mare parte a lor merge către administratorul infrastructurii.

Sursa: kanald.ro

Publicitate
Mara-728x90-2
Radiozu_insidemedia_728x90_gif_en_728x90_30fps_50q_pal1
Publicitate
Banner-lunguiet-4
Packaging_insidemedia_728x90_gif_en_728x90_30fps_50q_pal1
Ecoprovider
Logo-Agromir
General_insidemedia_330x330_gif_en_330x330_20fps_50q_pal1
Distribuie:

Parteneri

Logo-fcsbLOGO-Academia-HagiApsr-logoRomania-logoLeontin-agrepresLogo-aniversar95-opera-cluj-300x100D1
CUCUBAU-300x100Sigla-expl-e1399142318655Sport-profit153633571_112130517586930_6848597127967361658_nCase-de-Pariuri-OnlineLogo-iasi1Ziar-com2
Trimite o stire