Azi, începând cu ora 16:30, sediul Ambasadei României din Lisabona găzduiește o celebrare specială dedicată Zilei Universale a Iei, în prezența Ansamblului Folcloric Național „Transilvania”. Evenimentul aduce în prim-plan frumusețea portului popular românesc și spiritul autentic al Maramureșului.
Momente artistice live, cântece și jocuri tradiționale, susținute de ansamblul din Baia Mare vor crea o punte emoțională între România și comunitatea românească din Portugalia.
Participanții se vor bucura de:expoziții foto tematice,ateliere de creație pentru toate vârstele,gustări tradiționale românești și mult-așteptata Paradă a Iei Românești.
În cadrul evenimentului se va realiza Albumul Foto al Iei Românești – Lisabona 2025, iar fiecare ie și zâmbet intră în istoria vizuală a diasporei.
Organizatorii – Ambasada României, Institutul Cultural Român de la Lisabona și Ambasada Republicii Moldova – marchează prin acest moment o celebrare a identității românești, solidarității și culturii vii.
Ziua Universală a Iei este o ocazie emoționantă de reafirmare a mândriei naționale și de reconectare cu tradițiile străbune, oriunde în lume s-ar afla românii.
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” aduce Maramureșul la Lisabona, de Ziua Universală a Iei!























