Un bărbat în vârstă de 49 de ani a fost depus în Penitenciarul Baia Mare, după ce polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Ocna Șugatag au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea emis de Judecătoria Sighetu Marmației.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș, bărbatul a fost condamnat definitiv la șase luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectare a măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.
Mandatul a fost pus în executare în cursul zilei de luni, 23 iunie, iar după identificare și efectuarea formalităților legale, persoana condamnată a fost escortată și încarcerată în Penitenciarul Baia Mare, unde își va executa pedeapsa.
Polițiștii reamintesc faptul că încălcarea prevederilor unui ordin de protecție reprezintă infracțiune și este sancționată conform legislației în vigoare, măsurile fiind instituite pentru protejarea victimelor violenței domestice și prevenirea unor noi fapte de agresiune.























