Un bărbat de 47 de ani este cercetat pentru trafic de droguri de mare risc, în formă continuată, după ce a fost prins în flagrant de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Satu Mare.
Potrivit anchetatorilor, bărbatul se afla deja sub măsura controlului judiciar, fiind trimis în judecată în martie 2025 de procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Satu Mare pentru trafic de droguri de mare risc și deținere de droguri pentru consum propriu.
Din probatoriul administrat a reieșit că, în perioada februarie – martie 2026, acesta ar fi procurat, deținut și vândut drogul cunoscut sub denumirea de „cristal” (3CMC), un drog de mare risc. Substanța era comercializată cu sume cuprinse între 250 și 300 de lei.
În seara zilei de 10 martie 2026, bărbatul a fost prins în flagrant, în municipiul Satu Mare, în timp ce ar fi vândut 14 grame de 3CMC pentru suma de 1.200 de lei.
Pe parcursul anchetei, polițiștii au ridicat mai multe cantități de droguri interzise. În urma a trei percheziții domiciliare efectuate la data de 10 martie, au fost descoperite și aproximativ 36 de grame de 3CMC, precum și alte mijloace de probă.
La data de 11 martie 2026, procurorii DIICOT au dispus reținerea bărbatului pentru 24 de ore. Urmează ca judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Satu Mare să fie sesizat cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Satu Mare.























