Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Săliștea de Sus efectuează cercetări într-un caz privind un bărbat de 67 de ani, depistat în trafic în stare avansată de ebrietate.
Incidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 22 iunie a.c., când, în timpul desfășurării activităților de patrulare și supraveghere a traficului rutier pe strada Bogdan Vodă din localitate, polițiștii au oprit regulamentar un autoturism.
În urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că la volan se afla un bărbat în vârstă de 67 de ani. Acesta emana halenă alcoolică puternică și avea o exprimare incoerentă, motiv pentru care polițiștii au procedat la testarea cu aparatul etilotest. Din cauza stării avansate de ebrietate, testarea nu a putut fi efectuată.
Având în vedere comportamentul recalcitrant al conducătorului auto, polițiștii au fost nevoiți să îl imobilizeze și să îl încătușeze, ulterior fiind condus la o unitate medicală. Aici i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate de polițiști sub supravegherea procurorului de caz, urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.























