Publicitate
Aquapark-728x90px
Banner2

Condimentul care te poate îmbogăţi! Un kilogram costă nu mai puţin de 10.000 de euro

Condimentul care te poate îmbogăţi! Un kilogram costă nu mai puţin de 10.000 de euro

Un condiment banal şi destul de folosit în bucătărie poate veni cu venituri serioase pentru românii care se hotărăsc să îl cultive.

Profită acum : Ofertă de nerefuzat

Ofertă de nerefuzat . Cum facem un concediu reușit cu bani puțini!

Oferta de nerefuzat  la President Hotel & Resort**** din Băile Felix

Oferta de nerefuzat: Hotel Barátság Hajdúszoboszló

START OFERTE:Destinatii pentru toate gusturile si bugetele in toate colturile lumii

Profită acum: Vara în luna martie

AGASTIA SERV – Descopera ofertele de nerefuzat FORD

Șofranul supranumit şi aurul roșu a fost întotdeauna cel mai scump condiment din lume, iar acum a devenit foarte căutat.

Nelu Ciurea cultivă șofran pe o întindere de 10 ari, după o investiție de 7.000 de euro. Lucrează doar cu familia și și-a recuperat imediat investiția, pentru că un kilogram de șofran ajunge la 10.000 de euro, scrie Aleph News.

„Băgatul în pământ îmi ia maxim o săptămână și după aceea, în august asta fiind și la sfârșitul lui octombrie începe floarea. Este în jur de două săptămâni, maxim trei săptămâni. Nu înflorește toată cultura odată, deci eșalonat. Deci avem timp, dimineața culegem, extragem pistilul și asta e tot”, spune Nelu Ciurea.

Din șofran se pot extrage uleiuri aromatice, dar și numeroase alte substanțe cu beneficii pentru sănătate.

Șofranul este o plantă veche și scumpă, un condiment cu un parfum puternic și o culoare distinctivă. Conține compuși antioxidanți care contribuie la reducerea riscului anumitor afecțiuni cronice care apar din cauza stresului oxidativ.

Cercetările și îndelunga utilizare de-a lungul timpului demonstrează că șofranul poate îmbunătăți starea de spirit, crește libidoul și poate combate stresul oxidativ. Șofranul este în general sigur pentru majoritatea oamenilor și este foarte simplu să îl adăugi în dietă.

Acest condiment este foarte scump din cauza dificultății de recoltare a acestuia (de la 2.000 la 10.000 euro pe kilogram). Costul este ridicat pentru că sunt necesare aproape 15.000 de flori de șofran pentru a obține doar 100 grame de fire uscate de șofran, iar fermierii trebuie să recolteze manual firele delicate din fiecare floare și recoltarea se face o singură săptămână pe an.

Sursa: rtv.net

Publicitate
Mara-728x90-2
Radiozu_insidemedia_728x90_gif_en_728x90_30fps_50q_pal1
Publicitate
Banner-lunguiet-4
Packaging_insidemedia_728x90_gif_en_728x90_30fps_50q_pal1
Ecoprovider
Logo-Agromir
General_insidemedia_330x330_gif_en_330x330_20fps_50q_pal1
Distribuie:

Parteneri

Logo-fcsbLOGO-Academia-HagiApsr-logoRomania-logoLeontin-agrepresLogo-aniversar95-opera-cluj-300x100D1
CUCUBAU-300x100Sigla-expl-e1399142318655Sport-profit153633571_112130517586930_6848597127967361658_nCase-de-Pariuri-OnlineLogo-iasi1Ziar-com2
Trimite o stire