Corona Braşov – HCM Baia Mare 29-28

În a cincea etapă din Liga Naţională, în această seară HCM Baia Mare a evoluat la Braşov, în compania Coronei. Victoria a revenit echipei gazdă la scorul de 29-28 (13-15). După ce băimărencele aveau 18-13 în favoarea lor în minutul 33, braşovencele au fost prima oară în avantaj abia în minutul 40, la scorul de 19-18, şi au avut de partea lor maximum două goluri distanţă.

La maximum cinci goluri conduce HCM Baia Mare în prima repriză (5-10 în minutul 16; 6-11 în minutul 18), un prim act în care Corona savurează doar un egal (la 1, în minutul 3), fără să se afle vreo clipă în avantaj. După 30 de minute este 15-13 în favoarea campioanelor. În actul secund, în minutul 33, diferenţa maximă se reface: 18-13 şi este înregistrată tot pentru Baia Mare. Campioana, însă, nu mai înscrie până în minutul 42, răstimp în care braşovencele punctează de şase ori. În minutul 40, la 19-18, Corona conduce prima dată. Sub semnul echilibrului curg minutele în continuare. În minutul 54, în premieră, Corona are două goluri avantaj: 26-24. Cu un minut înainte de final: 28-26. Victoria revine gazdelor, cu 29-28.

Echipa merge de la Braşov la Târgu Mureş, acolo unde va juca următorul meci sâmbătă, de la ora 14.00.

Corona Braşov – HCM Baia Mare 29-28 (13-15)
Sala „D. P. Colibaşi”; etapa 5 din Liga Naţională;
Au arbitrat: Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu (Constanţa);
Obsrevator: V. Dobre (Bucureşti);
Aruncări de la 7m: 4-9 (transformate 3-6, au ratat Brădeanu, respectiv Buceschi 2 şi Marin);
Minute de eliminare: 10-8;

Corona Braşov: Mârcă (opt intervenţii, inclusiv o aruncare de la 7m), Dedu (12, inclusiv o aruncare de la 7m) – Brădeanu 6 (2), Zamfir 6 (1), Chiper 5, Neagu 5, Raţiu 2, Hotea 2, Pricopi 1, Tudor 1, Bondar 1, Dincă, Ţăcălie, Apetrei. Antrenori: Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece;

HCM Baia Mare: Arenhart (12), Ungureanu (1) – Buceschi 8 (5), Gjorgjijevska 5, Marin 5 (1), Ardean Elisei 5, Lobach 3, Herrem 1, Nechita 1, Davydenko, Makeeva, Szucs,  Oltean, Artsiukhovich, Tiron, Tătar. Antrenori: Costică Buceschi şi Magda Kovacs.