Deputatul Zahoránszki Brigitta a participat la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul de reabilitare și modernizare a Teatrului Municipal Baia Mare, o investiție în valoare totală de peste 139 de milioane de lei (TVA inclus).
Parlamentarul a subliniat că este vorba despre una dintre cele mai ample intervenții asupra infrastructurii culturale a municipiului din ultimele decenii. Din valoarea totală, aproximativ 76 de milioane de lei vor fi asigurate prin Programul Național de Consolidare a Clădirilor cu Risc Seismic Ridicat, derulat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.
„Împreună cu ministrul Cseke Attila, cu primarul municipiului Baia Mare, Doru Dancuș, și cu viceprimarul Zsolt István Pap, am reușit să punem bazele acestui proiect menit să redea strălucirea uneia dintre cele mai importante instituții de cultură ale municipiului și județului Maramureș. Este un proiect de anvergură, pentru care nu existau axe de finanțare prin fonduri europene. Am făcut însă eforturi, ne-am încăpățânat să căutăm soluții și am reușit să le găsim”, a declarat deputatul Zahoránszki Brigitta.























