”Dezvoltarea sportului de masă, prioritate națională pentru PSD”

calin-mateiCălin Matei: ”Dezvoltarea sportului de masă, prioritate națională pentru PSD”

 Dezvoltarea sportului de masă, prioritate națională pentru PSD, a fost inclusă în Proiectul de țară, urmând ca până în 2020 să ajungă la 1% din PIB. Mai mulți practicanți de sport înseamnă mai puține paturi ocupate în spitale, a declarat deputatul PSD Maramureș, Călin Matei, candidat pentru un nou mandat în Parlamentul României la alegerile din 11 decembrie 2016. Potrivit Proiectului de țară al PSD, educația fizică trebuie să devină o disciplină obligatorie în învățământ, iar propunerea social-democraților este ca, în grădinițe, preșcolarii să aibă cel puțin o oră de educație pe zi, clasele I-IV să aibă minimum 3 ore/ săptămână, clasele V-VIII să efectueze minimum 4 ore pe săptămână plus două ore colectiv sport, în licee propunerea este de minimum patru ore pe săptămână plus două ore colectiv sport, iar universitățile ar trebui să prindă în program minimum două ore de educație fizică săptămânal plus două ore colectiv sport.

”Competiția sportivă de masă propusă de PSD face referire la întreceri sportive între comune sau orașe, care să se desfășoare pe parcursul unei zile în funcție de numărul participanților la o formă de mișcare. Acestea pot fi sau plimbări sau jocuri sportive în care să fie incluși participanți între 5 și 80 de ani. PSD își propune dezvoltarea infrastructurii și activității sportive în fiecare unitate școlară. Astfel, în Proiectul de țară este prevăzut ca, în fiecare instituție de învățământ să existe cabinete de medicină sportivă utilate, asociații sportive școlare, baze sportive (teren sintetic descoperit, o mini sală de sport și un sector de atletism pentru viteză și sărituri), pentru a putea fi organizate competiții sportive școlare și universitare pe cel puțin opt ramuri sportive. Partidul Social Democrat propune selecția și susținerea celor mai buni sportivi. În acest scop, vor fi înființate centre de selecție și inițiere județene pentru copii și tineri cu vârste între 8 și 13 ani, cu pondere pe sporturile de interes național, dar și cu deschidere spre disciplinele cu tradiție locală. Acestea vor fi finanțate prioritar de autoritățile locale, susținute și de MTS, dar și de federațiile direct interesate. Avem în vedere înființarea unui Centru de excelență național pentru federațiile de interes național, înființarea unor centre naționale de excelență (1-2), pentru sportivi de 14 – 18 ani, cu finanțări venite de la bugetul MTS, M.E.C., al federației respective și al administrației locale”, a declarat Călin Matei, deputat PSD de Maramureș.

În ceea ce privește dezvoltarea infrastructurii sportive naționale vor fi 2 Săli Polivalente (10.000 – 15.000 de locuri) – câte două săli specifice pentru atletism, gimnastică, tenis, scrimă, atletică grea, haltere, lupte, arte marțiale, box -, două baze nautice caiac-canoe, două baze nautice canotaj, patru patinoare acoperite, două hipodromuri și un velodrom. PSD propune trei categorii de federații sportive, din care să rezulte 15 federații de interes național și 15 federații pentru sporturi de perspectivă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.