Dosar penal întocmit de polițiștii din Maramureș în cadrul alegerilor parlamentare din 1 decembrie 2024
Profită acum : Ofertă de nerefuzat
Oferta de nerefuzat la President Hotel & Resort**** din Băile Felix
Oferta de nerefuzat: Hotel Barátság Hajdúszoboszló
START OFERTE:Destinatii pentru toate gusturile si bugetele in toate colturile lumii
Primul dosar penal întocmit de polițiștii maramureșeni în contextul alegerilor parlamentare din 1 decembrie 2024.
Datele centralizate la nivelul Centrului de Comandament din județul Maramureș, care monitorizează și coordonează misiunile desfășurate de structurile MAI în context electoral, arată că până la acest moment nu s-au produs incidente care să afecteze procesul de vot.
De la începerea votării au fost primite 6 sesizări cu privire la săvârșirea unor contravenții sau infracțiuni în legătură cu alegerile parlamentare. O sesizare s-a confirmat, una nu s-a confirmat, iar 3 sunt în curs de verificare. Totodată, polițiștii au întocmit un dosar penal cu privire la o posibilă infracțiune și au aplicat o sancțiune contravențională în valoare de 4.500 de lei.
„Spre exemplu, în această după-amiază, Poliția orașului Baia Sprie a fost sesizată cu privire la faptul că o persoană ar fi votat fără a avea acest drept. În urma cercetărilor efectuate până în prezent s-a stabilit faptul că la urna specială din cadrul unei secții de votare din Satu Nou de Sus ar fi votat o persoană privativă de libertate, față de care Judecătoria Baia Mare a dispus pedeapsa interzicerii dreptului de a alege și de a fi ales. În cauză a fost întocmit dosar penal și se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fraudă la vot”, arată Florina Meteș, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureș.