Fotbal – CM 2014: Anglia – Italia 1-2

Echipa Italiei a învins formația Angliei cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă, pe Arena Amazonia din Manaus, în Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Italienii, cu stilul lor pragmatic de joc, s-au impus prin golurile marcate de Claudio Marchisio (35) și Mario Balotelli (50), golul de onoare al englezilor fiind înscris de Daniel Sturridge (37).

Cum era de așteptat Italia a preluat controlul jocului, cu o posesie prelungită și atacuri elaborate, dar primele ocazii au aparținut englezilor, cu șuturi de la distanță: Sterling a tras bine de la 35 metri, dar mingea s-a dus în plasa laterală (4), iar Welbeck a șutat pe pe lângă țintă (11).

Squadra Azzurra a avut prima ocazie abia în minutul 19, când Candreva a expediat un șut bombă, iar Hart nu a putut reține. Apoi, Balotelli a tras pe lângă poartă, după o pivotare (23).

Apărarea italiană a trecut prin mai emoții în minutul 24, dar Barzagli a avut o intervenție salvatoare în fața lui Sturridge.

Balotelli (33) nu a reușit să reia spre poartă, la o minge centrată de Darmian, dar peste doar două minute echipa lui Cesare Prandelli deschidea scorul: Candreva a scos o minge în centru, Pirlo a sărit peste balon, Marchisio a preluat și a tras perfect, 0-1 (35).

Italia a avut avantaj pe tabelă doar două minute, pentru că Sturridge a reluat în plasă centrarea perfectă a lui Rooney (37): 1-1.

Finalul primei reprize a aparținut Italiei, care a avut ocazii mari de a reveni la conducere: Jagielka a salvat mai întâi golul, la lobul lui Balotelli peste portarul Hart (45), după care Candreva a șutat la colțul scurt în bară (45+1).

Anglia a avut prima ocazie la reluare, dar șutul lui Sturridge (49) a fost respins de Sirigu din plonjon. Italia a preluat conducerea un minut mai târziu (50), grație golului reușit de Mario Balotelli, care a reluat la colțul scurt, cu capul, centrarea ideală a lui Candreva: 1-2.

Englezii au forțat egalarea și ocaziile au apărut la poarta lui Sirigu. Mai întâi, Rooney a tras din întoarcere (54), însă balonul a ocolit ținta, apoi Sturridge (61) a tras cu efect, dar din nou pe lângă poartă, pentru ca același Rooney să rateze egalarea (62), cu șut foarte aproape de bară, din interiorul careului. Sirigu s-a remarcat apoi la șutul lui Barkley (64).

Italia a încercat să conserve jocul, însă când i s-a oferit șansa a ieșit la atac, cum s-a întâmplat în minutul 68, când Candreva a pătruns și a tras pe lângă poartă.

Sirigu a fost la post la lovitura liberă executată de Baines (77), Gerrard a trimis peste poartă dintr-o altă fază fixă periculoasă (89), dar meciul s-a încheiat cu o bară a lui Pirlo (90+3), din lovitură liberă de la peste 25 de metri.

În celălalt meci al grupei, Costa Rica a învins surprinzător formația Uruguayului cu scorul de 3-1.

Următoarele meciuri din Grupa D vor fi pe Uruguay — Anglia, la Sao Paulo, pe 19 iunie (22,00, ora României), și Italia — Costa Rica, la Recife, pe 20 iunie (19,00).

Anglia – Italia 1-2 (1-1)
Au marcat: Daniel Sturridge (37), respectiv Claudio Marchisio (35), Mario Balotelli (50).
Manaus, Arena AmazoniaCupa Mondiala 2014 – Divizia D

Au evoluat echipele:
Anglia: …….. 1 Joe Hart – 2 Glen Johnson, 5 Gary Cahill, 6 Phil Jagielka, 3 Leighton Baines – 4 Steven Gerrard (Capitan), 14 Jordan Henderson (7 Jack Wilshere, 73 ) -. 19 Raheem Sterling, 10 Wayne Rooney, 11 Danny Welbeck (21 Ross Barkley, 61) – …. 9 Daniel Sturridge (20 Adam Lallana, 80) ..  selecționer: Roy Hodgson.
. Rezerve neutilizate: 13 Ben Foster, 22 Fraser Forster – 8 Frank Lampard, 12 Chris Smalling, 15 Alex Oxlade-Chamberlain, 16 Phil Jones, 17 James Milner, 18 Rickie Lambert, ……. 23 Luke Shaw..

Italia: Salvatore Sirigu ….. 12-20 Gabriel Paletta, 4 Darmian Matei, 15 Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini 3-21 Andrea Pirlo (Captain) – 6 Antonio Candreva (Marco Parolo 18, 79.), 23 … Marco Verratti (5 Thiago Motta, 57.) 16 Daniele De Rossi, Claudio Marchisio 8-9 … Mario Balotelli (17 Ciro Immobile, 73) ..  selecționer:. Cesare Prandelli
Rezerve neutilizate: ……. 1. Gianluigi Buffon, 13 Mattia Perin – 2 Mattia De Sciglio, 7 Ignazio Abate, Antonio Cassano 10, 11 Alessio Cerci, 14 Alberto Aquilani, Leonardo Bonucci 19, 22. Lorenzo Ilustrul.

Arbitru: Bjorn Kuipers,  arbitri asistenti: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (Toti DIN Olanda)  Arbitru Rezerva: Walter Lopez (Guatemala)
Cartonașe galbene: Sterling (90 +2).