HCM Minaur – DHFK Leipzig 26-29!

handbal-minaur-680x365HCM Minaur a pierdut primul meci amical din Germania, scor 29-26, împotriva nou-promovatei în Bundesliga, DHFK Leipzig. La pauză, echipa germană a avut un avantaj de trei goluri, scor 14-11.

Meciul a început echilibrat, cele două echipe mergând de la egal la egal, scor 4-4, în minutul opt, pentru ca la mijlocul primului act, Leipzig să dețină un avantaj minim, scor 9-8. Cu patru minute înainte de finalul primului mitan, DHFK Leipzig s-a distanțat pentru prima dată la trei goluri (scor 13-10), diferență care urma să se înregistreze și la pauză, scor 14-11.

Gazdele din Leipzig au început excelent actul secund, distanțându-se la șase goluri în două rânduri, în minutul 36 (scor 19-13), respectiv 45 (scor 23-27). HCM Minaur a revenit totuși pe tabelă, iar la final, pe cele două echipe le-a despărțit trei goluri, scor 29-26.

Pentru HCM Minaur a fost primul meci amical din Germania. Mâine va înfrunta echipa USV Halle, urmând ca pe 6 august să joace împotriva echipei HF Springe. În 8-9 august, HCM Minaur va participa la Sparkassen Cup, unde va evolua în grupă împotriva echipelor MKB Veszprem și Fuchse Berlin.

Primul meci oficial din acest sezon pentru HCM Minaur va fi pe 19 august, când campioana României va întâlni finalista Cupei României din sezonul trecut, Energia Tg. Jiu, în Super-Cupa României. În prima etapă a Ligii Naționale, programată pentru 23 august, HCM Minaur va juca pe teren propriu împotriva medaliatei cu bronz în sezonul precedent, CS Dinamo București.

HCM MINAUR: Peter Tatai, Răzvan Pop – Inal Aflitulin (6 goluri), Marius Sadoveac (6), Tamas Ivancsik (3), Cristian Ghiță (3), Alexandru Sabou (2), Uros Vilovski (2), Albert Cristescu (1), Daniel Bera (1), Tudor Marta, Mihai Bușecan, Viorel Fotache, Bogdan Mihai, Andrei Popescu.