HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Baia Mare 22-31 (11-17)

În sala sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, HCM Baia Mare a învins în această seară HCM-ul din localitate la scorul de 31-22 (17-11) în joc contând pentru a opta etapă din Liga Naţională. Ardean Elisei cu şase goluri pentru Baia Mare si Luca înscriind de şapte ori pentru Râmnicu Vâlcea au fost golghetere pentru echipele lor în acest joc.

Echipa gazdă a făcut faţă campioanei până în minutul 19, când a fost egal la 8, după care băimărencele se află pentru prima oară în avantaj în minutul 21 la scorul de 8-9. La pauză se iese la scorul de 11-17. Şi tot aşa cum echipa oaspete a început mai ezitant prima repriză (0-3 în minutul 3), tot aşa în debutul actului secund vâlcencele reuşesc să reducă din diferenţă (17-21, minutul 40). Băimărencele, însă, îşi regăsesc rapid cadenţa şi în minutul 47 este 19-28, pentru ca în minutul 59 să fie 21-31. Partida se termină la scorul de 22-31.

Sala sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea;
Arbitri: Marius Brebu şi Bogdan Ciobea (Argeş);
Observator: G. Năsturel (Caraş Severin);
Minute de eliminare: 6-2;
Aruncări de la 7m: 1-5 (transformate 0-3, au ratat Buceschi, respectiv Luca şi Vădineanu);

HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu, Dumanska – Ardean Elisei 6, Makeeva 4, Davydenko 4, Herrem 4, Tiron 3, Nechita 2, Tătar 2,  Do Nascimento 2, Buceschi 2, Oltean 1, Lobach 1, Szucs, Artsiukhovich;

Pentru HCM Râmnicu Vâlcea au marcat: Luca 7, Vădineanu 5, Adespii 5, Ilina 2, Bădiţă 2, Cherăscu 1;