Câteva persoane au fost ucise şi mai multe au fost rănite, sâmbătă, în centrul oraşului Münster, din vestul Germaniei, a anunţat poliţia germană pe Twitter. Potrivit mai multor media germane, o maşină a intrat în mulţime în acest oraş din landul Rhenania de Nord-Westphalia.
Cel puţin patru persoane au murit, sâmbătă, în oraşul german Munster, după ce o maşină a intrat într-un grup de pietoni, a anunţat Ministerul german de Interne, relatează site-ul publicaţiei Der Spiegel. Printre victime se află şi atacatorul, care s-a sinucis prin împuşcare. Cel puţin 20 de persoane au fost rănite, iar şase dintre acestea se află în stare gravă la spital.
UPDATE ora 19:00: Deocamdată nu se ştie dacă este vorba de un atac terorist sau un accident, poliţia germană notând pe Twitter: "Fără speculaţii". "Scenariul este de aşa natură încât un atac nu poate fi exclus", a spus însă o sursă din serviciile de securitate, citată de Reuters.
Ştirea iniţială:
Poliţia germană a anunţat că circa 30 de persoane au fost rănite în incidentul din Münster şi că s-au înregistrat şi "câţiva morţi, printre care s-ar afla probabil şi suspectul". Instituţia menţionată a postat pe Twitter că s-au înregistrat mai mulţi morţi şi răniţi.
Incidentul a fost confirmat de către persoane familiare cu ancheta. Poliţia locală a anunţat că mai mulţi ofiţeri au fost trimişi la locul incidentului şi le-a cerut cetăţenilor să evite sau să părăsea
Citeste mai mult pe RTV.NET























