Publicitate
Aquapark-728x90px
Banner2

Jandarmii maramureşeni vor asigura ordinea publică la competiţiile sportive din acest sfârşit de săptămână

Jandarmii maramureşeni vor asigura ordinea publică la competiţiile sportive din acest sfârşit de săptămână

Peste 25 de jandarmi maramureşeni vor asigura ordinea şi siguranţa publică la competiţiile sportive din acest sfârşit de săptămână, prin măsuri specifice în vederea  desfăşurării activităţilor în condiţii optime.

De asemenea, jandarmii vor lua măsuri de prevenire şi combatere a fenomenului contravenţional, dar şi infracţional. Astfel:

Sâmbătă, 26 noiembrie, începând cu ora 13:00, pe Stadionul „Arena Zimbrilor” din Baia Mare se va desfăşura meciul de rugby dintre echipele C.S.M. Baia Mare şi C.S.M. Bucureşti, meci din cadrul Semifinalei Cupei Regelui.

Tot sâmbătă, 26 noiembrie a.c., între orele 14:00-16:00, pe Stadionul Orăşenesc Ulmeni, se va desfăşura meciul de fotbal dintre echipele C.S. Viitorul Ulmeni şi C.S. Iernut, meci de campionat, etapa a XIV – a, din Liga a III-a.

În vederea evitării situaţiilor neplăcute, Jandarmeria Maramureş aminteşte următoarele :

- pentru desfăşurarea evenimentelor sportive în condiţii de siguranţă publică, Jandarmeria Maramureş informează suporterii că legislaţia în vigoare, interzice persoanelor fizice deţinerea, folosirea sau efectuarea oricăror operaţiuni cu materiale pirotehnice aşadar, spectatorii nu au voie să introducă în arenele sportive astfel de obiecte, care pot pune în pericol securitatea participanţilor la aceste competiţii sportive.

- este interzis accesul în arenele sportive cu substanţe toxice, băuturi alcoolice, recipiente, corpuri contondente, cuţite, pumnale ori alte asemenea obiecte confecţionate pentru tăiere, împungere sau lovire.

- de asemenea, este interzisă afişarea de inscripţii care incită la ură naţională, rasială, de clasă ori religioasă, la discriminări de orice fel şi la violenţă.

- participanţii la aceste manifestări sportive trebuie să respecte măsurile stabilite de organizator şi forţele de ordine pe traseele către locul de desfăşurare al meciului, în apropierea şi în incinta arenelor sportive.

De asemenea, Jandarmeria recomandă participanţilor să nu se implice în incidente care ar putea duce la tulburarea ordinii şi liniştii publice.

Cetăţenii pot solicita ori de câte ori este nevoie sprijinul forţelor de ordine publică, fie prin contact direct, fie prin apelarea numărului unic de urgenţe „112”.

Foto: Arhiva

Publicitate
Mara-728x90-2
Radiozu_insidemedia_728x90_gif_en_728x90_30fps_50q_pal1
Publicitate
Banner-lunguiet-4
Packaging_insidemedia_728x90_gif_en_728x90_30fps_50q_pal1
Ecoprovider
Logo-Agromir
General_insidemedia_330x330_gif_en_330x330_20fps_50q_pal1
Distribuie:

Parteneri

Logo-fcsbLOGO-Academia-HagiApsr-logoRomania-logoLeontin-agrepresLogo-aniversar95-opera-cluj-300x100D1
CUCUBAU-300x100Sigla-expl-e1399142318655Sport-profit153633571_112130517586930_6848597127967361658_nCase-de-Pariuri-OnlineLogo-iasi1Ziar-com2
Trimite o stire