Metz – HCM Baia Mare 34-24

HCM Baia Mare a fost învinsă de formaţia franceză Metz Handball, cu scorul de 34-24 (13-10), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a început modest, a fost condusă cu 3-0 (5), 4-1 (8) şi 6-3 (14), ratând şi două aruncări de la 7 metri în primul sfert de oră, prin Do Nascimento. Formaţia din Hexagon s-a desprins la patru goluri, 8-4 (18) şi apoi la cinci goluri (9-4, 19), echipa băimăreană având o tresărire de orgoliu în finalul primei reprize, când a înscris de patru ori la rând, aducând scorul de la 10-5 (21) la 10-9 (26). Metz a intrat, totuşi, la pauză cu un avans de trei goluri, 13-10.

În repriza secundă, în locul unei aşteptate reveniri , Metz s-a distanţat şi mai clar pe tabelă, mai întâi la 17-10 (35), apoi la 25-16 (47), diferenţa maximă fiind de 12 goluri, 31-19.
Metz s-a impus în cele din urmă cu 34-24, după un joc mai slab al echipei antrenate de Costică Buceschi, care nu a reuşit deloc să fie compactă în apărare (nici poarta nu a ajutat) şi a fost imprecisă în atac – eficienţă foarte redusă a aruncărilor.

Au evoluat echipele:

Metz Handball: Laura Glauser – Nina Kamto Njitam (4 goluri), Laura Flippes (2), Ana Gros (7), Grace Zaadi Deuna (2), Paule Baudouin (6), Tamara Horacek (1), Yvette Broch (3), Ekaterina Andriuşina, Lara Gonzales Ortega (2), Jurswailly Luciano (5), Kristina Liscevic (1), Claudine Mendy (1). Antrenor: Jeremy Roussel.

HCM: Barbara Arenhart, Paula Ungureanu – Alexandra Do Nascimento (3), Eliza Buceschi (5), Gabriella Szucs, Valentina Ardean Elisei (3), Anastasia Lobaci (1), Elena Gjeorgjievska (1), Ksenia Makeeva, Luciana Marin, Timea Tătar (3), Ekaterina Davîdenko (5), Adriana Nechita (1), Camilla Herrem (2), Bianca Tiron. Antrenor: Costică Buceschi.