Vremea s-a menținut închisă în ultimele ore în județul Maramureș, cu cer mai mult noros și precipitații mixte, sub formă de lapoviță și ninsoare, în special în cursul nopții și al dimineții. În zonele montane, stratul de zăpadă proaspăt depus a ajuns până la 3 centimetri în afara părții carosabile, iar în masivele montane acesta măsoară între 30 și 40 de centimetri, cu valori maxime la Cavnic (40 cm), stația meteo Iezer (36 cm) și Firiza (35 cm).
Cele mai scăzute temperaturi s-au înregistrat la stația meteo Iezer, unde mercurul din termometre a coborât până la -4 grade Celsius. În Pasul Gutâi și Pasul Prislop s-au consemnat -3 grade, iar în localități precum Cavnic, Băiuț, Sighetu Marmației, Borșa sau Vișeu de Sus temperaturile au variat între -2 și -1 grad. În Baia Mare și în localitățile limitrofe s-au înregistrat valori apropiate de 0 grade Celsius.
Gheața este prezentă la malurile mai multor râuri, printre care Tisa, Vișeu, Vaser, Cisla, Ruscova, Lăpuș, Cavnic, Săsar și Firiza. Pe Tisa se semnalează curgeri de sloiuri, iar pe Iza, Mara, Cosău, Someș, Lăpuș și Suciu s-au format poduri de gheață, apa curgând pe sub acestea.
Pentru menținerea circulației în condiții de siguranță, drumarii au intervenit pe rețeaua de drumuri naționale cu 14 utilaje, fiind împrăștiate aproximativ 60 de tone de material antiderapant. Pe drumurile județene au acționat 21 de utilaje, care au răspândit peste 150 de tone de material. Carosabilul este, în general, curat și umed, cu excepția unor tronsoane din DN18B – Dealul Pietriș și DN18, în zona Sat Șugatag, unde persistă un strat subțire de zăpadă.
În prezent, ninge în zona montană, iar în zonele joase se semnalează precipitații mixte slabe și ceață. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență atrage atenția șoferilor asupra obligativității echipării autovehiculelor cu anvelope de iarnă și, în cazul vehiculelor de tonaj, cu lanțuri antiderapante pentru traversarea pasurilor montane. De asemenea, autoritățile recomandă informarea prealabilă asupra condițiilor meteo și de trafic, adaptarea vitezei, păstrarea distanței de siguranță și evitarea drumurilor închise.
Pietonii sunt sfătuiți să circule cu prudență pe trotuarele acoperite cu gheață și să fie atenți la țurțurii formați la streașina clădirilor.
Potrivit meteorologilor, și astăzi vremea va rămâne închisă, cu cer noros și precipitații slabe mixte pe arii relativ extinse. Izolat se poate produce polei, iar temperaturile maxime se vor situa între 1 și 4 grade Celsius, în timp ce minimele vor coborî până la -3 grade. În zonele joase, ceața își va face din nou simțită prezența.























