Senatorul AUR de Maramureș, dr. Costache Chertif, a declarat că bugetul întocmit de Guvern este construit pe estimări nerealiste, în contextul în care economia se confruntă cu o creștere accentuată a prețurilor la utilități și servicii.
Potrivit senatorului, bugetul ar fi fundamentat pe o rată a inflației de 6,5%, în timp ce datele oficiale ar indica un nivel de peste 9%, ceea ce, în opinia sa, ar reprezenta o estimare optimistă fără acoperire în realitatea economică.
Costache Chertif susține că românii resimt deja majorări semnificative ale costurilor la utilități, menționând creșteri de aproape 60% la energia electrică, aproximativ 14% la energia termică și peste 17% la serviciile de apă și salubritate.
Senatorul AUR afirmă că aceste scumpiri se reflectă în lanț în economie, generând creșteri de prețuri la transport, producție și alimente.
În același context, Costache Chertif a precizat că partidul AUR susține o serie de măsuri economice, printre care reducerea TVA, simplificarea fiscalității pentru antreprenori, eliminarea birocrației digitale excesive și compensarea datoriilor statului către firme prin credite fiscale.
Potrivit acestuia, aceste propuneri nu sunt luate în considerare de actuala coaliție guvernamentală.
Senatorul Costache Chertif critică bugetul Guvernului și avertizează asupra creșterii prețurilor























