Senatorul Cristian Niculescu Țâgârlaș a anunțat că susține inițiativa legislativă lansată de senatoarea Nicoleta Pauliuc, care vizează protejarea pacienților cronici în contextul aplicării Ordonanței de urgență nr. 91/2025.
Potrivit senatorului, începând cu 1 februarie 2026, actul normativ introduce ca regulă neplata primei zile de concediu medical, iar amendamentul propus urmărește corectarea acestei prevederi pentru persoanele cu afecțiuni cronice, considerate o categorie vulnerabilă.
Cristian Niculescu Țâgârlaș a subliniat că, pentru pacienții cronici, concediul medical reprezintă o necesitate medicală, iar neplata primei zile ar putea genera o presiune financiară suplimentară. „Susțin acest demers ca pe o modalitate de a arăta că înțelegem problemele bolnavilor cronici și încercăm să le oferim sprijin prin instrumentele legislative disponibile”, a transmis senatorul.
De asemenea, acesta a menționat că textul ordonanței prevede menținerea calității de asigurat și a stagiului de cotizare pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, însă consideră necesară o clarificare explicită privind faptul că reducerea indemnizației nu afectează drepturile dependente de vechimea în muncă.
Senatorul Cristian Niculescu Țâgârlaș susține amendamentul privind protejarea pacienților cronici în contextul aplicării OUG nr. 91/2025























