Simona in semifinale

Dimineata ploioasa. Ploaia nu da semne ca s-ar opri.Ploua din ce in ce mai  tare.Ploua cu galeata.Sfarsit de saptamana. Zi scurta. Azi joaca Simona. Toata tara se uita la meciul ei.Meciurile Simonei pot fi comparate cu meciurile nationalei de fotbal, de la turneele finale.Asa de mare e audienta.Doar joaca Simona Halep. Este intre primele patru din lume. A invins in meciul precedent pe numarul unu mondial.Nu stiu la cate sporturi, putem bate pe numarul unu mondial. Simona a invins.

Inaintea acestui meci Simona, este in semifinale. Indiferent de rezultat. Meciul acesta trebuie jucat.Calificarea asigurata, Simona poate sa joace relaxat.Specialistii, ne spun ca adversara este favorita. Asa ne-au spus si inaintea meciului cu numarul unu mondial. Insa acuma jucatoarea noastra nu trebuie sa se forteze, sa se accidenteze. In nici un caz.

Cu cateva minute inainte de meci. Ploaia se opreste. Pe strazi, masinile nu mai circula in ritmul de dimineata. Pe trotuare, nici pietoni nu mai sunt. Toti vor sa vada meciul acesta. Un grup de elevi fug pe trotuar cu ghiozdanele in spate. Merg catre casele lor, sa vada meciul. In sfarsit copiii se pot indrepta catre sport, au un model de reusita. Afara este innorat.Se observa televizoarele pornite, in blocuri. Meciul nu poate fi ratat. In multe case, poate e frig, dar joaca Simona, se uita de frig, de orice.

Ora 2 30 pm.Simona asteapta sa inceapa meciul. Ivanovic vrea sa invinga. Crede in sansa ei.Ivanovic castiga primul game. Sa nu forteze deloc constanteanca? Nu dureaza mult si e 4-1. Halep vrea sa se impuna, la fel de repede ca-n meciul precedent? 5-2 pentru Halep. Multi se intreaba de ce joaca atat de motivata jucatoarea noastra? Doar e in semifinale. Se ajunge la 6-6, pe fondul relaxarii Simonei. Se ajunge la tie-break.Il pierde.

Setul doi. Ranita in orgoliu Halep, ajunge la 4-1 ca-n primul set. Ivanovicnu-i vine sa creada ca poate sa piarda setul  acesta. Dar Halep il incheie rapid, 6-3.Halep, joaca de placere. Relaxat. O infrangere cu Ivanovic, nu este o tragedie. Miza e meciul urmator. Meciul  din careul de asi. Ivanovici forteaza, isi doreste victoria, are nevoie de victorie. Intr-un final o obtine.Castiga meciul Ivanovic, se bucura, dar merge acasa. Nu ajunge in semifinale. Halep era in semifinale inainte de acest meci.Va juca in semifinale cu Radwanska. O poate invinge.Toti romanii din tara, din strainatate, o vor incuraja.Este in primele patru ale lumii, la Turneul Campioanelor.Lumea se bucura.Romanii sunt incantati. Avem o super-jucatoare. Imediat dupa meci, masinile isi fac simtita prezenta pe strazi.Trotuarele sunt iarasi pline. Viata a reintrat in normal. Frigul isi face simtita prezenta.Atat in casele unora cat si afara. Asteptam meciul urmator.Asteptam victoria. O alta zi de speranta, pentru sportul romanesc. Sportul este cel mai bun ambasador al nostru, in lume. Frigul poate fi alungat din casele noastre, doar de rezultate notabile. Simona poate sa ne faca sa uitam de necazurile cotidiene, prin jocul sau, prin talentul sau si prin daruirea arata pe teren.Sa ne bucuram pentru ambasadoarea noastra.