Tenis: „Am jucat cu adevărat bine”, a spus Simona Halep

„Am jucat cu adevărat bine”, a afirmat românca Simona Halep după calificarea în semifinalele turneului de tenis de la Wimbledon, obținută miercuri grație victoriei în fața germancei Sabine Lisicki, în două seturi, 6-4, 6-0 după 57 de minute de joc, relatează AFP.

„Am avut un început mai lent, dar apoi am revenit bine în meci și am jucat cu adevărat bine. A fost un super moment de trăit pe Central”, a afirmat Simona Halep, ajunsă prima oară în semifinale la Wimbledon, după ce a atins recent finala la Roland Garros.

Halep, 22 de ani, a treia favorită și principalul cap de serie rămas în cursă, a pulverizat-o pe Lisicki, cap de serie 19 și finalistă anul trecut la Wimbledon. Sportiva germană a început bine și s-a distanțat la 3-0 și 4-1, mulțumită rapidității retururilor sale de serviciu, apoi însă a fost prinsă în ritmul impus de adversara sa. Jucătoarea română a reușit să revină, a egalat la 4-4 și a câștigat primul set, pentru ca al doilea să nu aibă istoric. Lisicki a început să comită erori (20 de greșeli neforțate pe ansamblul meciului) și să fie mai puțin incisivă pe serviciul său.

Setul 2, disputat sub privirile Prințului William și ale soției sale Kate, a durat doar 23 de minute.

Halep, dreptacea din Constanța își dovedește astfel polivalența, după ce a câștigat în 13 luni (între 2013 și 2014) nu mai puțin de șapte titluri, pe toate suprafețele, scrie AFP. Ea o va întâlni în semifinale pe canadianca Eugenie Bouchard (13), ce a eliminat-o pe germanca Angelique Kerber (7) în două seturi, 6-3, 6-4.