În baza probatoriului administrat de poliţiştii municipiului Baia Mare, a fost dispusă măsura reţinerii pentru 24 de ore a unui bărbat cercetat pentru comiterea de infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice.
În fapt, bărbatul a fost depistat la data de 12 aprilie a.c., în jurul orei 21.30, de către un echipaj de ordine publică din cadrul Poliţiei municipiului Baia Mare, în timp ce conducea o autoutilitară pe b-dul Independenței.
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că bărbatul de la volan are suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Întrucât emana halenă alcoolică, acesta a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat o concentraţie de 0,91 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru recoltarea de mostre biologice de sânge.
Față de bărbat a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă. Se continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducerea unui vehicul de către o persoană căreia i-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce și conducerea unui vehicul de către o persoană aflată sub influența alcoolului.