Verificarea stării tehnice a autovehiculelor este esențială pentru siguranța circulației pe drumurile publice.
Asigurați-vă că anvelopele autovehiculelor conduse sunt într-o stare bună, fără uzură excesivă sau deteriorări.
Verificați dacă frânele funcționează optim și dacă există componente uzate, cum ar fi plăcuțele sau discurile.
Asigurați-vă că nivelul uleiului de motor, lichidului de răcire și lichidului de frână este corespunzător.
Efectuați verificări periodice și reparații preventive pentru a menține mașina în stare optimă.
La data de 8 octombrie a.c., în intervalul orar 09.00-13.00, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Groși împreună cu specialiștii Registrului Auto Român Maramureș au desfășurat o acțiune pe raza localității Dumbrăvița.
Obiectivul acțiunii a vizat depistarea, identificarea și tragerea la răspundere a acelor conducători auto care încalcă prevederile legale privind starea tehnică a autovehiculelor și a circulației pe drumurile publice.
Pe parcursul derulării acțiunii, 36 de autovehicule au fost oprite și verificate și tot atâtea persoane au fost legitimate, iar pentru abaterile constatate polițiștii au aplicat 6 sancțiuni contravenționale în baza prevederilor O.U.G. 195 din 2002 privind circulația pe drumurile publice.
Față de 4 autovehicule care nu au corespuns din punct de vedere tehnic, polițiștii au dispus măsura reținereii certificatelor de înmatriculare. Valoarea totală a sancțiunilor aplicate depășește suma de 3.000 de lei.























