Vezi LISTA parlamentarilor care și-au angajat rudele în cabinetele parlamentare!

STOP NEPOTISMZeci de deputaţi şi senatori au ajuns în faţa instanţelor pentru că şi-au angajat rudele la birourile parlamentare, după ce Agenţia Naţională de Integritate (ANI) i-a acuzat de conflict de interese. Aceștia au avut ca subalterni frați, surori, unchi sau mătuși. În prezent, pe rol sunt 99 de dosare cu acest obiect. În acest moment, președintele şi Parlamentul sunt din nou în dezacord după apariţia unui proiect de modificare a Codului penal care le dă voie aleşilor să îşi angajeze rudele şi prietenii. Klaus Iohannis spune că iniţiativa este total neavenită şi anunţă că va face toate demersurile pentru a împiedica adoptarea ei. Reacţii dure au venit şi de la procurorii DNA. Aceştia spun că o astfel de lege anulează munca anchetatorilor în dosare importante. Proiectul inițiat de parlamentarii PSD, PC și UNPR dezincriminează conflictul de interese. Judecătorii şi procurorii spun că o astfel de lege împiedică lupta împotriva corupţiei. De altfel, inițiativa a primit aviz negativ de la CSM. Recent, ANI a cerut date despre nu mai puțin de 47 de actuali și foști deputați suspectați că și-ar fi angajat rudele la propriul cabinet.

 

Nepotismul în floare în rândul parlamentarilor de Maramureș! Vezi cine și-a angajat rubedeniile în legislatura 2004  – 2008 și în legislatura 2008 – 2012!

Pe lista celor verificați se află și parlamentari pe care Maramureșul i-a avut în legislatura 2008 – 2012. Astfel, la o citire atentă a documentului care a ajuns în posesia ”Maramureș Jurnal”, vedem că mai mulți deputați ai județului și-au angajat rudele în cabinetele parlamentare. Este vorba despre Gheorghe Zoicaș (PNL), care l-a avut ca și angajat, în intervalul 15 decembrie 2008 – 19 decembrie 2012 pe Zoicas Gabriel Richard. Un alt nume care sare în ochi este cel al lui Bereș Ștefan Vasile (UDMR), care l-a angajat pe Bereș Istvan Jozsef, de la 5 mai 2009, până în 19 decembrie 2012. Alți doi deputați care au avut nevoie să suplimenteze veniturile familiei par să fi fost Horj Pavel (PNL), care a avut-o ca și angajată pe Horj Mihaela Claudia, de la 15 decembrie 2008 până la 19 decembrie 2012, dar și Leşe Doru Brașoan (PNL), la care figura ca și angajat Leşe Radu Aurel, de la 15.12.2008 la 19.12.2012.

Se pare că parlamentarii anilor 2008 – 2012 au avut de la cine învăța. Mai exact, de la predecesorii lor, fiindcă nici cei de dinainte nu au părut mai stresați când s-a pus problema de a nu pierde bani din indemnizația de deputat. Astfel, între 2004 și 2008 regăsim numele lui Buda Ioan (PSD), care a angajat pe cabinet doi membri ai familiei, respectiv Buda Maria, de la 1.02.2005 la 15.12.2008 și Buda Dorina de la 14.06.2006, până la 15.12.2008. Urmează apoi Man Mircea (PDL), care l-a avut ca angajat pe Man Liviu Mihai, de la 1.01.2005, până la 15.12.2008. Ultimul din Maramureș, dar probabil nu cel din urmă a fost Godja Petru (PSD), care, la rândul său, i-a angajat pe cabinet pe Godja Gabriela, de la 10.01.2005 la 15.12.2008 și pe Godja Vasile, de la 1 iulie 2005 la 15 decembrie 2008.

 

LISTA COMPLETĂ MAI JOS!!!!!!!!!!

 

Legislatura 2008-2012

Ana Gheorghe (PSD)

– angajat: Ana Maria de la 01.01.2009 – 19.12.2012

Bejinariu Eugen (PSD)

– angajat: Bejinariu Petru de la 01.01.2009 – 19.12.2012

Brînză Wiliam Gabriel (PDL)

– angajat: Brînză Daniel de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Buda Viorel Vasile (PNL)

– angajat: Buda Bianca Melania de la 08.03.2010 – 19.12.2012

Buican Cristian (PNL)

– angajat: Buican Carmen Maria de la 28.08.2012 – 09.09.2012

– angajat: Buican Iulia Elena de la 28.08.2012 – 12.12.2012

Cindrea Ioan (PSD)

– angajat: Cindrea Amalia de la 05.10.2009 – 01.02.2011

Croitoru Cătălin (PSD)

– angajat: Croitoru Vlad Alexandru de la 13.01.2009 – 15.03.2012

– angajat: Croitoru Alexandra Ioan de la 05.04.2011 – 19.12.2012

Călian Petru (PDL)

– angajat: Călian Mariana Alina de la 16.03.2009 – 19.12.2012

Călin Ion (PSD)

– angajat: Călin Cătălin Cosmin de la 03.10.2011 – 19.12.2012

Cărare Viorel (neafiliat)

– angajat: Cărare Mirela de la 02.02.2009 – 01.07.2010 si de la 17.11.2010 – 19.2.2012

Dumitru Ion (PSD)

– angajat: Dumitru Marin de la 02.02.2009 – 12.19.2012

Firczak Gheorghe (Minorităţi)

– angajat: Firczak Iulius Marian de la 15.12.2008 – 01.11.2011

Giurgiu Mircia (PSD)

– angajat: Giurgiu Gheorghe de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Gliga Vasile Ghiorghe (PSD)

– angajat: Gliga Elena de la 05.01.2009 – 22.03.2011

Iacob Strugaru Stelică (PDL)

– angajat: Iacob Strugaru Radu de la 01.06.2009 – 01.10.2011

Ignat Miron (Minoritati)

– angajat: Ignat Irina de la 15.12.2008 – 19.12.20012

Ionescu George (PDL)

– angajat: Ionescu George Cătălin de la 05.01.2009 – 19.12.2012

Iordache Luminita (PSD pana in aprilie 2010, neafiliat aprilie 2010 – 2012)

– angajat: Iordache Ioana Rodica de la 17.02.2009 – 01.03.2011

Kerekes Karoly (UDMR)

– angajat: Kerekes Szilard de la 15.12.2008 – 07.01.2009 si de la 07.01.2009 – 01.10.2010

– angajat: Kerekes Ildiko Susana de la 15.12.2008 – 20.05.2009  si de la 05.20.2009 – 19.12.2012

Longher Ghervazen (Minorităţi)

– angajat: Longher Iosif de la 15.12.2008 – 01.03.2011

Mate Andras Levente (UDMR)

– angajat: Mate Erzsebet de la 16.03.2010 – 01.01.2011

Merka Adrian Miroslav (Minorităţi)

– angajat: Merka Francisc de la 15.12.2008 – 01.04.2009

– angajat: Merka Ioan de la 15.12.2008 – 19.12.2012

– angajat: Merka Letonia de la 01.04.2009 – 17.10.2011

Mircovici Niculae (Minoritati)

– angajat: Mircovici Maria de la 05.01.2009 – 15.06.2010

Moldovan Emil Radu (PSD)

– angajat: Moldovan Vlăduţ Trifan de la 15.12.2008 – 30.06.2012

Neacşu Marian (PSD)

– angajat: Neacşu Cristina Monica de la 01.07.2009 – 19.12.2012

Niculescu Mizil Oana (neafiliat)

– angajat: Niculescu Mizil Ş. Lidia de la 04.05.2009 – 19.09.2011

Nosa Iuliu (PSD)

– angajat: Nosa Ionuţ de la 14.04.2009 – 20.04.2010 si de la 20.04.2010 – 19.12.2012

Oajdea Vasile Daniel (neafiliat)

– angajat: Oajdea Carmen Maricica de la 02.02.2009 – 19.12.2012

Olar Corneliu (PDL)

– angajat: Olar Eufania Iulie de la 16.02.2009 – 19.12.2012

Osloz Gergely (UDMR)

– angajat: Osloz Gergelz de la 01.01.2012 – 19.12.2012

Pal Arpad (UDMR)

– angajat: Pal Katalin de la 15.12.2008 – 01.05.2009 si de la 01.05.2009 – 01.05.2012

Palfi Mozes Zoltan (UDMR)

– angajat: Palfi Tunde Ilona de la 01.11.2009 – 29.08.2011

Popa Daniela (PSD)

– angajat: Popa Simona Andreea de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Radan Mihai (Minorităţi)

– angajat: Radan Libomir Mile de la 15.12.2008 – 01.07.2012

– angajat: Radan Olga de la 15.12.2008 – 01.07.2012

Rebeciuc Neculai (PDL)

–  angajat: Rebenciuc Carmen de la 19.10.2009 – 01.06.2010

Rusu Valentin (PNL)

– angajat: Rusu Dorin Daniel de la 10.11.2009 – 01.02.2010

Stan Ion (PSD)

– angajat: Stan Mirela Oana de la 01.11.2009 – 19.12.2012

Timis Ioan (PDL)

– angajat: Timis Bianca de la 15.05.2009 – 14.08.2010

Zoicas Gheorghe (PNL)

– angajat: Zoicas Gabriel Richard de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Zătreanu Dan Radu (PDL)

– angajat: Zătreanu Ana Cristina de la 14.09.2011 – 01.10.2011

Amet Aledin (Minorităţi)

-angajat: Amet Cunsel de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Beres Stefan Vasile (UDMR)

– angajat: Beres Istvan Jozsef de la 05.05.2009 – 19.12.2012

Buda Viorel Vasile (PNL)

– angajat: Buda Bianca Melania de la 08.03.2010 – 19.12.2012

Buta Sorin Gheorghe (PDL)

– angajat: Buta Elisa de la 02.12.2009 – 01.10.2011

Calimente Mihăiţă (PNL)

– angajat: Calimente Radu Mihai de la 05.01.2009 – 19.12.2012

Coclici Radu Eugeniu (PSD)

– angajat: Coclici Camelia de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Drăghici Sonia Maria (PSD)

– angajat: Drăghici Doru Vladimir de la 02.03.2009 – 21.09.2009 si de la 21.09.2009 – 19.12.2012

Fenechiu Relu (PNL)

– angajat: Fenechiu Lucian de la 05.01.2009 – 19.12.2012

Gabor Gheorghe (PNL)

– angajat: Gabor Maria de la 20.10.2009 – 19.12.2012

Horj Pavel (PNL)

– angajat: Horj Mihaela Claudia de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Iancu Iulian (PSD)

– angajat: Iancu Gheorghe de la 05.10.2009 – 01.09.2011

Leşe Doru Brasoan (PNL)

– angajat: Leşe Radu Aurel de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Marin Mircea (PDL)

– angajat: Marin Florian de la 01.11.2009 – 19.12.2012

Mocioalcă Ion (PSD)

– angajat: Mocioalcă Larisa Claudia de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Nistor Laurentiu (PSD)

– angajat: Nistor Ioana Liana de la 12.01.2009 – 19.12.2012

Peto Csilla Maria (UDMR)

– angajat: Peto Dalma Csilla de la 01.02.2009 – 19.12.2012

Pâslaru Florin Costin (PSD)

– angajat: Pâslaru Florin Alexandru de la 20.01.2009 – 15.02.2010 si de la 15.02.2010 – 08.11.2011

Păun Nicolae (Minorităţi)

– angajat: Păun Cristina Claudia de la 03.01.2011 – 01.02.2012

Resmeriţă Cornel Cristian (PSD)

– angajat Resmeriţă Lucian Marius de la 19.01.2009 – 19.12.2012

Răţoi Neculai (PSD)

– angajat: Răţoi Răzvan de la 20.10.2009 – 19.12.2012

Stanciu Anghel (PSD)

– angajat: Stanciu Cătălin de la 15.12.2008 – 19.12.2012

– angajat: Stanciu Elenora Maria de la 15.12.2008 – 19.12.2012

Voicu Mădălin Ştefan (PSD)

– angajat: Voicu Arina de la 01.09.2009 – 19.12.2012

Zamfirescu Sorin Stefan (PDL)

– angajat: Zamfirescu Radu de la 21.09.2009 – 15.10.2009 si de la 15.10.2009 – 15.03.2011 si de la 15.03.2011 – 01.12.2011

Ştirbeţ Cornel (PDL)

– angajat: Ştirbeţ Andreea Maria 15.12.2008 – 19.12.2012

 

Legislatura 2004-2008

Amet Aledin (Minorități)

– angajat: Amet Cunsel de la 3.01.2005-17.07.2006 și 01.09.2006-15.12.2008

Andreica Romică (PDL)

– angajat: Andreica Codrina de la 1.07.2005-1.04.2006

Ardelean Lia (PC)

– angajat: Ardelean Olimpia de la 18.04.2007-15.12.2008

Asztalos Ferenc (UDMR)

– angajat: Asztalos Lehel de la 1.02.2005 la 15.12.2008

Baban Ștefan (PRM)

– angajat: Baban Adrian-Ștefan de la 13.12.2004-1.10.2005 și 1.10.2005-15.12.2008

Bivolaru Ioan (PSD)

– angajat: Bivolaru Ioan Mirecea de la 1.03.2006-15.12.2008

Bobeanu Răzvan Pertică (PSD)

– angajat: Bobeanu Adriana de la 1.02.2005-5.03.2007 și 5.03.2007-15.12.2008

Buda Ioan (PSD)

– angajat: Buda Maria de la 1.02.2005-15.12.2008

– angajat: Buda Dorina de la 14.06.2006-15.12.2008

Buhăianu Cătălin Dumitru (PDL):

– angajat: Buhăianu Cristina de la 11.02.2008-15.12.2008

Buruiană Daniela-Aprodu (independent):

– angajat: Buruianuă Aprodu Alexandru de la 13.12.2004-15.12.2008

Chiș Filonaș (PSD):

– angajat: Chiș Dorin de la 11.022008-16.06.2008

– angajat: Chiș Gabriel de l a1.03.2007-15.12.2008

Cocrea Olguța (neafiliat):

– angajat: Cocrea George de la 1.03.2005-1.02.2008

-angajat: Cocrea Alina de la 15.09.2007-15.12.2008

Câmpanu Liviu (PNL):

– angajat: Câmpanu Minodora de la 1.03.2005-12.09.2008

Călian Petru (PDL):

-angajat: Călian Mariana de la 17.10.2006-15.12.2008

Dumitru Dragoș (PC):

– angajat: Dumitru Robertina de la 9.06.2006-15.12.2008

Dumitru Mihai (PSD):

– angajat: Dumitru Constantin de la 1.09.2005-15.12.2008

Firkzak Gheorghe (Minorități):

– angajat: Firkzak Iulius de la 13.12.2004-15.12.2008

Fârșirotu Vladimir Mircea (PRM):

– angajat: Fârșirotu Bogdan de la 1.11.2005-15.12.2008

Giurgiu Mircea (neafiliat):

– angajat: Giurgiu Gheorghe de la 3.01.2004-15.12.2008

Ilie Cristian (PDL):

– angajat: Ilie Alexandru de la 8.09.2008 – 15.12.2008

Iliescu Valentin Adrian (PDL):

– angajat: Iliescu Mădălina de la 13.12.2004-1.09.2008

Ionescu Daniel (PDL):

– angajat: Ionescu Raluca de la 1.07.2005-15.12.2008

Iordache Grațiela Denisa (PDL):

– angajat: Iordache Aura de la 1.01.2006-15.12.2008

Iriza Marius (PRM):

– angajat: Iriza Alexandru 13.12.2004-1.11.2007

Kerekes Karoly (UDMR):

– angajat: Kereches Szilard de la 3.10.2006-15.12.2008

-angajat: Kerekes Ildiko de la 13.12.2004-15.12.2008

Lambrino Radu (PDL):

– angajat: Lambrino Gabriela de la 1.07.2005-1.12.2005

– angajat: Lambrino Mihai de la 5.07.2006-15.12.2008

Longher Ghervazen (Minorități):

– angajat Longher Iosif de la 3.01.2005-15.12.2008

Luchian Ioan (PNL):

– angajat: Luchian Ioan Bogdan de la 13.12.2004-15.12.2008

Man Mircea (PDL):

-angajat: Man Liviu Mihai de la 1.01.2005-15.12.2008

Merka Adrian Miroslav (Minorități):

– angajat: Merka Francisc de la 3.01.2005-15.12.2008

-angajat: Merka Ioan de la 1.07.2007-15.12.2008

Mircea Costache (PC):

-angajat: Mircea Daniela de la 16.08.2006-15.12.2008

Mironescu Laurențiu (PDL):

– angajat: Mironescu Laurențiu de șa 15.07.2005-15.12.2008

Moisoiu Adrian (PRM):

– angajat: Moisoiu Lidia de șa 5.02.2007-15.12.2008

Munteanu Ioan (PSD):

– angajat: Munteanu Ana de la 1.03.2005-1.01.2006

-angajat: Munreanu Raluca de la 1.03.2005-15.12.2008

Mărculeț Petrescu (PRM):

-angajat: Mărculeț Ana Cristina de la 1.02.2005-1.01.2006

-angajat: Mărculeț Anca de la 1.07.2005-15.12.2008

Olărean Aurel (PDL):

– angajat: Olărean Costel de la 1.02.2005-15.12.2008

Popa Nicolae (PNL):

– angajat: Popa Corneliu de la 1.03.2005-15.12.2008

-angajat: Popa Ramona de la 19.02.2005-15.12.2008

Radan Mihai (minorități):

– angajat: Radan Liubomir de la 13.12.2004-15.12.2008

-angajat: Radan Elena de la 17.10.2006-15.12.2008

Rus Ioan Aurel (PRM):

-angajat: Rus Anamaria de la 18.09.2007-15.04.2008

-angajat: Rus Sergiu de la 1.06.2006-15.12.2008

-angajat: Rus Teodora de la 1.11.2006-1.06.2007

Rusu Mihaela Adriana

-angajat: Rusu Alina de la 1.03.2007-15.12.2008

Sandu-Capră Mihai (PNL):

-angajat: Sandu-Capră Gabriela de la 1.04.2005-7.04.2008

Stan Ion (PSD):

-angajat: Stan Ionuț de la 1.10.2008-15.12.2008

Stativă Irinel Ioan (PSD):

-angajat: Stativă Vasilică de la 10.10.2006-15.12.2008

Stoica Ion (PDL):

-angajat: Stoica Georget de la 13.06.2006-15.12.2008

Sârb Gheorghe (PDL):

-angajat: Sârb Ciprian de la 1.02.2005-15.12.2008

Sârbu Mugurel Liviu (PDL):

-angajat: Sârbu Mariana de la 15.01.2005-15.12.2008

-angajat: Sârbu Rodica de la 15.01.2005-15.12.2008

Tamas Sandor (UDMR):

-angajat: Tamas Sandor de la 1.06.2005-15.12.2008

-angajat: Tamas Eva de la 1.07.2005-15.12.2008

Toma Florentina (PDL)

-angajat: Toma Rodica de la 15.02.2005-1.08.2008

Tăriceanu Petru (PSD):

-angajat: Tăriceanu Alexandra de la 1.05.2008-15.12.2008

Alui Gheorghe Adrian (PNL):

-angajat: Alui Gheorghe Adriana de la 18.09.2008-15.12.2008

Avram Dumitru (PRM):

-angajat: Avram Emilian de la 1.11.2005-15.12.2008

Bejinariu Eugen (PSD):

-angajat: Bejinariu Petru de la 15.01.2005-15.12.2008

Boeriu Valeriu-Victor (PNL):

-angajat: Boeriu Dan Liviu de la 1.02.2005-15.12.2008

Brînză William-Gabriel (PDL):

-angajat: Brînză Daniel de la 15.03.2005-15.12.2008

Calimente Mihăiță (PNL):

-angajat: Calimente Radu Mihai de la 13.12.2004-15.12.2008

Cutean Vasile Emilian (PSD):

-angajat: Cutean Alexandru de la 3.09.2007-15.12.2008

Gabor Gheorghe (PNL):

-angajat: Gabor Maria de la 3.01.2005-15.12.2008

Gheorgheof Titu Nicolae (PNL):

-angajat: Gheorgheof Ciprian de la 13.12.2004-15.12.2008

Godja Petru (PSD):

-angajat: Godja Gabriela de la 10.01.2005-15.12.2008

-angajat: Godja Vasile de la 1.07.2005-15.12.2008

Haszmann Pal Peter (UDMR):

-angajat Haszmann Laszlo de la 14.08.2008-15.12.2008

Ibram Iusein (UDMR):

-angajat: Ibram Ilham de la 1.06.2006-15.12.2008

-angajat: Ibram Orhan de la 10.05.2007-15.12.2008

Nedelcu Gabriela (PSD):

-angajat: Nedelcu Gelu de la 1.01.2005-15.12.2008

Nosa Iuliu (PSD):

-angajat: Nosa Ionuț de la 1.07.2005-15.12.2008

Paveliu Marian Sorin (PDL):

-angajat: Paveliu Laura de la 13.10.200815.12.2008

Popa Daniela (PC):

-angajat: Popa Daniel de la 1.02.2005-15.12.2008

-angajat: Popa Camelia de la 1.05.2006-15.12.2008

-angajat: Popa Simona de la 18.09.2008-15.12.2008

Popeangă Petre (PRM):

-angajat: Popeangă Aneta de la 11.09.2007-15.12.2008

Popescu Corneliu (PDL):

-angajat: Popescu Andrei de la 15.01.2008-15.12.2008

Popescu Florin Aurelia (PDL):

-angajat: Popescu Ionela de la 6.006.2007-15.12.2008

Puzdrea Dumitru (PDL):

-angajat: Puzdrea Andreea de la 20.09.2006-15.12.2008

Stanciu Anghel (PSD):

-angajat: Stanciu Cătălin de la 6.06.2007-15.12.2008

Stănescu Cristian (PRM):

-angajat: Stănescu Anda de la 1.11.2006 – 15.12.2008

Tudor Marcu (PRM):

-angajat: Tudor Cristina de la 3.01.2005-15.12.2008

Știrbeț Cornel (PDL):

-angajat: Știrbeț Andreea de la 1.05.2006-15.12.2008

Știrbu Monica Mihaela (PNL):

-Știrbu Monica de la 8.07.2005-15.12.2008

Loading...

1 COMENTARIU

  1. Pentru acesti hotii au murit romani la revolutie in 89 HOTII NOTORII precum ceausescu nicu etc

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.