Victor Ponta, candidat la alegerile prezidențiale 2014 (biografie)

Victor Ponta și-a depus în data de 17 septembrie 2014, la Biroul Electoral Central, dosarul de candidat din partea Alianței Electorale PSD-UNPR-PC la alegerile prezidențiale.

 

Premier al României și președinte al Partidului Social Democrat (PSD), Victor-Viorel Ponta s-a născut la 20 septembrie 1972, la București.

Este licențiat al Facultății de Drept din cadrul Universității București (1995).

A absolvit cursul de pregătire în domeniul combaterii infracțiunilor financiar-bancare FBI (Federal Bureau of Investigation), în cadrul Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, București (octombrie 1998); seminarul internațional cu tema „Companiile Offshore” Banca Națională a Greciei, Atena (februarie 1999); a efectuat un stagiu de trei luni (decembrie 2000-februarie 2001) la Procuratura Națională Anti-Mafia — Roma, Italia; stagiu de pregătire în domeniul infracțiunilor financiar — bancare și informatice, Departamentul Trezoreriei al SUA, Washington D.C. (martie 2001); cursuri la Școala de Drept Penal Internațional organizate de ELSA (Asociația Europeană a Studenților la Drept) și Universitatea București (decembrie 2001); stagiu de pregătire în domeniul luptei anti-fraudă OLAF (Oficiul European Anti-Fraudă), Bruxelles, Belgia (iulie 2002); cursant al „Summer Programme in History, Politics and Society” Exeter College, Universitatea Oxford, Marea Britanie (iulie-august 2004).

În domeniul universitar, a fost, pe rând, asistent (1996-1998), lector univ. dr. (octombrie 2002-martie 2007) în cadrul Departamentului de Drept Penal al Universității Româno — Americane din București.

A fost procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria sector 1, București (1995-1998); procuror — Secția de Anticorupție, Urmărire Penală și Criminalistică, specializat în domeniul infracțiunilor economico — financiare, Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiție (1998-2001); procuror și coordonator al Biroului de Combatere a Spălării Banilor (2000-2001). În august 2000 a fost desemnat expert evaluator al Consiliului Europei în programul GRECO (Grupul European pentru Combaterea Corupției).

A fost președinte al Tineretului Social Democrat (TSD) (9 noiembrie 2002-18 noiembrie 2006). A fost vicepreședintele ECOSY (European Community Organization of Socialist Youth) (2005-2007). A ocupat funcția de vicepreședinte PSD din 10 decembrie 2006 și până la 20 februarie 2010. La 18 februarie 2010, Victor Ponta și-a depus candidatura la conducerea Partidului Social Democrat. Acesta a câștigat președinția PSD, la alegerile din cadrul Congresului Extraordinar al partidului din 20 februarie 2010, cu 856 de voturi, în timp ce contracandidatul său, Mircea Geoană, a obținut 781 de voturi.

Din 5 februarie 2011, Victor Ponta a devenit co-președinte al Uniunii Social Liberale, alianță politică denunțată, la 25 februarie 2014, de către Crin Antonescu, celălalt co-președinte USL și, la acea dată, președinte PNL. La 30 august 2012, a fost ales vicepreședinte al Internaționalei Socialiste. A fost reales președinte al PSD în cadrul Congresului din 20 aprilie 2013.

În decembrie 2004, a fost ales deputat în circumscripția electorală nr. 20 Gorj, pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR, mandat reînnoit la 30 noiembrie 2008 din partea Alianței Politice PSD+PC, când a obținut peste 50% din voturile valabil exprimate. În legislatura 2004-2008, a fost secretar (februarie 2004-septembrie 2006) și vicepreședinte (septembrie 2006-februarie 2007) în Biroul Permanent al Camerei Deputaților. În legislatura 2008-2012, a fost vicepreședinte în Comisia specială comună pentru dezbaterea în fond, în procedură de urgență, a Codului penal, a Codului de procedură penală, a Codului civil și a Codului de procedură civilă; membru în Comisia juridică, de disciplină și imunități; membru în Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României; membru al Comisiei pentru politică externă.

La alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012, a câștigat colegiul uninominal nr. 6 din Gorj, cu 18 709 voturi, obținând un nou mandat de deputat. În actuala legislatură, a fost membru al Comisiei pentru afaceri europene (până la 3 iunie 2014), în prezent fiind membru al Comisiei pentru politică externă (din 3 iunie 2014).

În privința activității guvernamentale, Victor Ponta a fost secretar de stat, șeful Corpului de Control al Guvernului (2001-2004); membru al Consiliului de supraveghere și îndrumare al Autorității pentru Valorificarea Activelor Bancare și membru al Comisiei Speciale privind faptele de natură penală comise de membrii Guvernului (2001); ministru delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanțare Internațională și Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar (martie 2004-decembrie 2004); ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul (decembrie 2008-octombrie 2009).

În urma căderii Guvernului Ungureanu (9 februarie-7 mai 2012), rezultat al adoptării moțiunii de cenzură USL, la 27 aprilie 2012, Victor Ponta a fost desemnat de președintele Traian Băsescu drept candidat la funcția de prim-ministru. La 7 mai 2012, a primit votul de învestitură al Parlamentului. Și-a încheiat acest prim mandat în fruntea Guvernului României la 21 decembrie 2012.

La 7 august 2012 a fost desemnat, de președintele interimar Crin Antonescu, ca ministru interimar al Justiției, funcție deținută până la 23 august 2012. La 28 martie 2013, Victor Ponta a preluat, pentru a doua oară, interimatul postului de ministru al Justiției, până la 15 aprilie 2013.

La 3 octombrie 2012, președintele Traian Băsescu a semnat decretul pentru desemnarea premierului Victor Ponta ca ministru interimar al Sănătății, funcție deținută până la 7 noiembrie 2012.

În urma alegerilor legislative din 9 decembrie 2012, președintele Traian Băsescu l-a desemnat pe Victor Ponta, la 17 decembrie 2012, drept candidat la funcția de premier. La 21 decembrie 2012, Guvernul Ponta II a fost învestit de plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului, cu 402 voturi favorabile și 120 împotrivă.

În perioada 12 iulie-26 august 2013, a deținut interimar portofoliul ministerului Transporturilor. Prim-ministrul Victor Ponta a preluat, la 19 februarie 2014, interimatul la conducerea Ministerului Finanțelor Publice, până la 5 martie 2014.

La 29 iulie 2014, premierul Victor Ponta și-a anunțat candidatura la președinția României, în cadrul Consiliului Național al Partidului Social Democrat, desfășurat la Craiova. Candidatura lui Victor Ponta a fost validată la 12 septembrie 2014, la Congresul extraordinar al PSD de la Alba Iulia. Reuniunea a avut loc în sistem de videoconferință, Victor Ponta fiind validat astfel de peste 30.000 de delegați din toată țara.

La 17 septembrie 2014, și-a depus la Biroul Electoral Central dosarul de candidat din partea Alianței Electorale PSD-UNPR-PC la alegerile prezidențiale, iar la 20 septembrie 2014, premierul Victor Ponta și-a lansat candidatura la alegerile din noiembrie, printr-un eveniment organizat pe Stadionul Arena Națională din Capitală, la care au fost așteptați să participe 70.000 de membri ai PSD-UNPR-PC, dar și simpatizanți. Evenimentul a fost organizat de ziua premierului Victor Ponta, care a împlinit 42 de ani.

I-au fost decernate Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler (2002) și Ordinul della Stella della Solidarieta Italiana (2004). În martie 2013 a primit, la Târgu Jiu, titlul de „Gorjeanul Anului 2012”.

Vorbește limbile engleză, franceză, italiană și spaniolă.

Este căsătorit și are doi copii.

Loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.