Debut cu victorie, în Divizia A, pentru jucătoarea Maria Cîrstea. CNOPJ Baia Mare – CS Arena Târgu Mureș 42-35 (23-19)!

Un nou rezult bun, făcut de fetele de la Centrul Național Olimpic, după remiza din etapa trecută obtinută în deplasare în fața Universității Cluj.

După această victorie, în clasamentul provizoriu, CNOPJ Baia Mare ocupă poziția a 3 a cu 7 puncte. In etapa viitoare (a 5 a) CNOPJ va evolua în deplasare la Bistrița (15 octombrie)
De data aceasta „victime” au fost divizionarele A din Târgu Mureș.

Contrar așteptărilor, mureșencele au început mai bine partida conducând aproape în permanență până spre sfârșitul primei reprize, egalarea venind abia în minutul 23. Din acel moment, însă, maramureșencele au apăsat accelerația și au intrat la pauză cu un avantaj de 4 goluri.

Cea de-a doua repriză a fost una fără istoric, băimărencele conducând în permanență și făcând chiar spectacol în unele faze. Golul cu numărul 33, marcat de Loredana Șeulean care, printr-o înșurubare spectaculoasă finalizată cu gol, a pus „pe spate” întreaga apărare adversă stârnind rumoare și ropote de aplauze în rândul spectatorilor. Si, pentru continuitate, glolul cu numărul 34, marcat de Alisia Boiciuc a venit în urma unei angajări de pe extremă a Cristinei Lazea care i-a pasat în semicerc Alisiei, iar aceasta din aer, cu două mâini a trimis mingea pe lângă portar în gol!

În această partidă s-a consemnat și debutul în Divizia „A” a Mariei Cîrstea, componentă a echipei de junioare 2. Debutul a fost unul de bun augur pentru Maria, ea marcând și un gol din aruncare de la 7 metri. Mult succes în continuare, Maria!

La meci a asistat și fostul jucător, din echipa de „aur” a Minaurului, Liviu Pavel, care n-a venit cu mâna goală din Germania, dăruind fetelor câteva mingi.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.