Triplă de aur pentru C.S.S. Baia Sprie – schi alpin

Pe pârtia Şuior, în perioada 20-22.03.2017, au avut loc Campionatele Naţionale ale Cluburilor Sportive Şcolare la schi alpin. Toate echipele din ţară s-au prezentat cu cei mai buni sportivi dorind să câştige medaliile puse în joc.

Echipa C.S.S. Baia Sprie a avut în componenţă 7 sportivi: Selejan Raul şi Costinar Lorand – junior I, Selejan Anitta- junior II, Copos Petra şi Iacob Razvan- cadeţi, Csiki Timea şi Horga Alexandru- copii.

Competiţia a debutat cu proba de slalom uriaş pentru toate categoriile. Iacob Răzvan a reuşit să se impună la categoria cadeţi câştigând titlul de campion naţional. La aceeaşi categorie Copos Petra a ocupat locul III. La junior Selejan Anitta a cucerit două locuri III (la junior II şi la junior I). Selejan Raul a ocupat locul III la junior I iar Costinar Lorand locul 7. Csiki Timea a ocupat poziţia a 8-a iar Horga Alexandru poziţia a 9-a la categoria copii.

Ziua a doua a fost rezervată slalomului pentru copii şi cadeţi. Copos Petra avea să-şi adjudece titlul de campioană naţională la cadeţi. La copii Csiki Timea locul 9 iar Horga Alexandru locul 7. Din păcate Iacob Răzvan, în urma unei greşeli, a fost nevoit să abandoneze.

Ultima zi de concurs a adus la start juniorii, pentru proba de slalom (ani de naştere 1996-2000). Selejan Anitta, cu şanse mari la podium, abandonează în uma unei erori. Pornind în manşa secundă cu o presiune imensă, datorată diferenţei de numai 3 sutimi de secundă faţă de prima poziţie, Selejan Raul reuşeşte o manşă de senzaţie şi câştigă medalia de aur la juniori. Costinar Lorand se clasează pe poziţia a 8-a iar in clasamentul pe cluburi,  locul III bţinut  de Clubul Sportiv Şcolar Baia Sprie.

Organizarea foarte bună a acestui Campionat Naţional al Cluburilor Sportive Şcolare se datorează întregului colectiv al C.S.S. Baia Sprie, I.S.J. Maramureş, echipei de arbitrii, spijinului acordat de echipele Salvamont Baia Mare şi Cavnic, implicarea administratorului resortului Turist Suior, echipei de Jandarmerie Montană, partenerului media KissFM şi sponsorului principal S.C. Maratonic S.R.L – Maratonic Nutriţie Sportivă.

Sportivii sunt elevi ai şcolilor: Colegiul de Transporturi Auto Baia Sprie, Colegiul Naţional “Emil Racoviţa” Baia Mare, Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai” Baia Mare, Liceul de Artă Baia Mare, Liceul “Mihai Eminescu” Baia Mare, Scoala Gimnaziala” Alexandru Ivasiuc Baia Mare şi antrenaţi la secţia alpin de profesorii antrenori: Selejan Sebastian, Onciu Răzvan şi dir. Toma Andreea.

Tuturor celor care aţi fost aproape de eşecurile, emoţiile şi de victoriile sportivilor noştrii VĂ MULŢUMIM!!!

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.