Victorie de poveste pentru ACS Fotbal Comuna Recea în Liga 2, după ce a învins-o pe Rapid.video+foto

Victorie de poveste pentru ACS Fotbal Comuna Recea în Liga 2, după ce a învins-o pe Rapid.video+foto

Comuna Recea a produs marea surpriză a etapei cu numărul 5 din Liga 2, după ce a învins-o pe Rapid,  scor 2-1.

Rapid a reușit să deschidă scorul la capătul unei faze cu multe combinații în viteză. Cătălin Hlistei a fost cel care a înscris, după ce primul său șut fusese respins de Bota.

După pauză, gazdele au început să pună în pericol poarta lui Drăghia și chiar au reușit să egaleze. În minutul 59, Marius Coman a reluat cu capul spre poartă, iar goalkeeper-ul rapidist a scăpat mingea în propria poartă.

Lovitura de grație a maramureșenilor a venit în minutul 80. Pop l-a faultat în careu pe Rus, iar Marius Coman a înscris din lovitură de la 11 metri cu un șut imparabil.

Astfel, Comuna Recea obține primele puncte în Liga 2, după patru eșecuri consecutive, și se află pe locul 19.

În schimb, Rapid ratează șansa de a urca cel puțin temporar pe primul loc și face un nou pas greșit, după remiza cu Turris.

Formația lui Adrian Iencsi rămâne pe locul 3, cu 10 puncte, însă poate fi devansată de Petrolul. În etapa următoare, Comuna Recea va primi vizita celor de la U Craiova 1948, în timp ce Rapid va juca pe teren propriu contra Concordiei Chiajna, conform digisport.ro.

Min 80 , Recea-Rapid 2-1