Victorie fara drept de apel pentru Minaur in fata HC Vaslui, scor 34-25

minaur_csm25-600x400HCM Minaur s-a impus la HC Vaslui, scor 25-34, în cadrul etapei cu numărul nouă din Liga Națională, după ce la pauză a condus cu 11-15. Pentru campionii României este a treia victorie consecutivă în Liga Națională, după victoriile de pe teren propriu împotriva echipelor Potaisa Turda și CSM Focșani.

PRIMA REPRIZĂ

Începutul de meci a fost echilibrat, cele două echipe mergând de la egal la egal până spre mijlocul primului act, când vasluienii au condus la un singur gol, scor 6-5, însă HCM Minaur a revenit și după cinci minute scurse a condus cu 7-9, pentru ca la finalul primelor 30 de minute diferența să se dubleze, scorul fiind 11-15.

REPRIZA SECUNDĂ

HCM Minaur a început excelent actul secund, mărind diferența de pe tabela de marcaj la șapte goluri, scorul fiind 12-19, diferență păstrată până cu zece minute înainte de final (scor 20-28). Cu cinci minute înainte de final, HCM Minaur a înregistrat cel mai mare avantaj din această partidă (10 goluri), scor 23-33. Scorul final a fost 25-34.

În urma acestei victorii, HCM Minaur a urcat până pe locul șapte, acumulând 14 puncte.

MECIUL URMĂTOR

Pentru HCM Minaur urmează o nouă întâlnire în grupele EHF Velux Champions League, adversara campionilor fiind Metalurg Skopje, duminică, începând cu ora 16:00. În Liga Națională, HCM Minaur va evolua în etapa următoare pe teren propriu, miercuri, 21 octombrie, împotriva nou-promovatei CSU Danubius Galați.

sursa:minaur.ro

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.